Vejce patří mezi dietní jídla, která přitom dokážou tělo pořádně nasytit. Obsahují spoustu živin a vitaminů, především vitaminy A, D, E a K, které se rozpouštějí v tucích. Nachází se v nich také velké množství bílkovin, železa a vápníku. Jak je to však s cholesterolem? Neškodí vejce našemu tělu?

Správné pochopení cholesterolu

Jak tělo reagovalo na konzumaci 5 vajec denně po dobu 30 dní, můžete zjistit z videa:

Zdroj: Youtube

Cholesterol se dělí na LDL a HDL. LDL je cholesterol zlý, který zanáší a ucpává cévní stěny. To se pak projevuje jako zhoršená průchodnost krve, což vede až k mozkové mrtvici nebo infarktu. Naopak cholesterol HDL se označuje za dobrý, jelikož zachytává ten špatný. Abyste ho měli dostatek a nehrozilo vám ucpání cév, měli byste jíst potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Právě tuto látku obsahují mimo jiné i vejce.

Podpora spánku a funkcí mozku

Každodenní konzumace vajec může dokonce působit antidepresivně. Oproti klasickým lékům však nepůsobí ne tělo utlumovacím způsobem, ale posiluje funkce mozku, díky čemuž se pak lépe soustředíte, učíte a mozek si obnovuje a vytváří nová spojení. Ta rovněž vedou ke zlepšení spánku, protože podporují REM spánek neboli fázi hlubokého spánku, které naše tělo nejvíce potřebuje.

Doporučená denní dávka

Podle všeobecných doporučení můžete jíst zcela klidně 3 vejce denně. Denní dávka se však u každého může lišit podle jeho aktuálního zdravotního stavu. Zejména cukrovkáři a lidé, kteří mají problémy s cholesterolem, by měli konzumaci vajec omezit až na 3 vejce týdně. Pokud by vejce jedli ve větším množství, hrozí těmto jedincům zánětlivé procesy v těle a výskyt srdečních onemocnění.

Stinná stránka konzumace vajec

Příliš častá konzumace vajec má několik negativních dopadů na zdraví. Za prvé, vejce jsou bohatým zdrojem cholesterolu, což může být problematické pro jedince s vysokými hladinami cholesterolu v krvi nebo s genetickou predispozicí k hypercholesterolémii. Dále je důležité mít na paměti, že přílišná konzumace vajec může výrazně zvýšit příjem nasycených tuků, což negativně ovlivňuje zdraví srdce a zvyšuje riziko obezity a dalších onemocnění spojených s přebytkem tělesné hmotnosti. Je tedy rozumné konzumovat vejce jako součást vyvážené stravy, ale ne příliš často a v rámci doporučených denních příjmů.

Maximální získání živin

Příprava vajec hraje velmi důležitou roli, co se týče zdraví. Abyste z nich získali co nejvíce prospěšných látek, měli byste si vejce dopřávat nejlépe uvařená natvrdo. Druhou variantou je pak volské oko připravené na lžičce másla. Při přípravě však buďte dávejte pozor, abyste žloutek neuvařili nebo neupekli úplně natvrdo. Čím víc vejce zahřejete, tím více ztratíte cenné živiny.

Zdroje: slepicar.cz, vlasta.cz, uzdravtesejidlem.cz