Slepičí vajíčka se v kuchyni používají odpradávna a není se vůbec čemu divit. Díky svému až zázračnému složení prospívají tělu hned v několika směrech. Maximální počet vajec, které můžete denně sníst, však záleží na mnoha faktorech, jako jsou genetika jedince, způsob přípravy vajec nebo celkový jídelníček. Na vejce by si proto měli dát pozor obzvlášť cukrovkáři a lidé s vyšším rizikem srdečních chorob. Pro zdravé jedince ale vejce podle vědců představují zdravotní poklad!

Ve videu na YouTube, na kanálu Motivationaldoc se můžete dozvědět, co říká doktor Mandell na konzumaci až 6 vajíček denně:

Zdroj: Youtube

Vhodné pro sportovce

Ti, kteří sportují, nedají na vajíčka v žádném případě dopustit. Zásluhy mají především proteiny, vysoký obsah aminokyselin, vaječná bílkovina je lépe stravitelná než třeba ta z masa. Vejce jsou zároveň bohaté na vitamin D, kterého má většina Čechů nedostatek. Namísto doplňků stravy tak stačí pouze pravidelně konzumovat vejce.

Ochrana zdravého zraku

Ve vejcích se vyskytuje mimo jiné také lutein, což je antioxidant hromadící se v sítnici oka, kde ničí volné radikály. Tato látka je pro zdravý zrak velmi důležitá, protože chrání oči před poškozením slunečním zářením. Hojné množství luteinu v těle působí i preventivně před slepotou a vznikem šedého zákalu.

Snížení rizika rakoviny

Pravidelnou konzumaci vajec by neměli podceňovat ani starší osoby, a to hned z několika důvodů. Vejce jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které efektivně snižují riziko kardiovaskulárních chorob a mozkové mrtvice.

Ve žloutcích se nachází cholin, který podporuje funkce mozku, a tím částečně brání vzniku Alzheimerovy choroby. V neposlední řadě působí preventivně také proti rakovině prsu a nádorovým onemocněním.

Omlazovací vaječná kúra

S dennodenní konzumací vajec zpozorujete pozitivní účinky rovněž na svém vzhledu. Vaše vlasy budou pevnější a kůže hladší. To má na svědomí hlavně vitamin B, přesněji řečeno biotin, jehož nedostatek podporuje vypadávání vlasů, kožní záněty nebo plísňové infekce nehtů a kůže. V důsledku každodenní konzumace vajec mohou na těle vymizet také pigmentové skvrny nebo vrásky kolem očí.

Hubnutí s vejci

Zajímá vás, kdy je nejlepší čas si dát k jídlu vajíčka? V nejlepším případě byste si je měli udělat ráno k snídani, jelikož dodají tělu spoustu energie a budete se po nich cítit delší dobu sytí. Doporučovány jsou dokonce i při hubnutí, poněvadž obsahují minimum kalorií a podporují spalování nadměrného tuku.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, aazdravi.cz, prozeny.cz, apetitonline.cz