Střevní mikroflóra a zdraví střev jsou důležitou součástí našeho celkového zdraví. Podílejí se na správném trávení potravy, pomáhají nám absorbovat živiny a chránit nás před nebezpečnými patogeny. Pokud je střevní mikroflóra narušená, může nastat poměrně dost nepříjemných zdravotních problémů, jako je nadýmání, průjem, zácpa, bolesti břicha, potíže s pokožkou a mnohé další. Jedním ze způsobů, jak můžete zdraví střevní mikroflóry posílit, je právě očista střev. Vyzkoušejte účinné bylinky, které nikdy nezklamou.

Zajímavé rady o očistě střeva se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Přírodní síla bylinek

Nejen uspěchaný životní styl, ale i nedbalá strava a různé vnější faktory mohou mít negativní dopad na zdraví našeho trávicího systému a střev. Proto byste se o ně měli pravidelně starat a podporovat jejich dobrou kondici. Jedním z účinných způsobů, jak toho dosáhnout, je užívání kombinace bylinek, kdy některé z nich možná máte i doma na zahradě. Které to jsou a na kompletní očistu střev dokonale fungují?

Mochna husí nať (Herba anserinae)

Mochna je bylinka, která má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pomáhá odstranit nežádoucí toxiny z tlustého střeva a podporuje růst zdravých bakterií. Přispívá tak účinným způsobem k utužení imunity celého organismu. Uleví od zažívacích potíží, nadýmání a pálení žáhy.

Lopuch kořen (Radix bardanae)

Lopuch má diuretické a detoxikační účinky. Pozitivně tak podporuje celkové čištění organismu. Tato bylina také významně podporuje funkci jater a podporuje kvalitní trávení a čištění krve.

Proskurník kořen (Radix althaeae)

Tento druh byliny je známý hlavně svými protizánětlivými a mukolytickými účinky. Proskurník napomáhá uvolnit hleny nejen z dýchacích cest, ale i ze střev a podporuje hojení nemocných či zanesených sliznic. Užitečný je i při podráždění žaludku a střev.

Nať třezalky (Herba hyperici)

Třezalka má antidepresivní, antiseptické a protizánětlivé účinky. Pomáhá tedy zmírnit nejen stres a úzkost, které mohou negativně ovlivňovat zdraví střev, ale umí je i léčit a podporovat jejich zdravou mikroflóru. Velice dobře dokáže zklidnit i rozbouřený žlučník, a to díky obsažené látce hypericin.

Nať řepíku (Herba agrimoniae)

I tento druh bylinky je velice účinný pro zdraví střev. Je známá svými silnými protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Podporuje růst zdravých bakterií a ovlivňuje odstranit toxiny z tlustého střeva. Řepík má také adstringentní účinky, umí rychle zklidnit střevní sliznice, harmonizovat trávení a podporuje růst zdravých bakterií.

Květ heřmánku (Flos chamomillae)

Známá bylinka je vyhlášená tím, že je protizánětlivá a antibakteriální. Díky obsaženým látkám se jedná také o silný antioxidant. Heřmánek má také uklidňující účinky a velice dobře pomáhá uvolňovat křeče ve střevech.

Šalvěj (Herba salviae)

Samotné jméno bylinky je odvozené od jejího latinského názvu Salvia, který pochází z řeckého slovesa „salvare“, což v překladu znamená „léčit“. Voňavá šalvěj má antiseptické vlastnosti a podporuje správnou funkci zažívacího traktu, proto je výbornou prevencí zdravého trávení. Vyznačuje se i účinky antibakteriálními a antivirovými. Stejně jako předchozí bylinky pomáhá náš organismus detoxikovat od nežádoucích škodlivin.

Saturejka (Herba saturejae)

Saturejka má stimulační účinky na trávicí enzymy a může podpořit zdravé trávení. Pomáhá redukovat nadýmání a ulevuje při průjmech, zánětech žaludku a tenkého střeva. Je také známá svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky, čímž podporuje ve střevech zdravé prostředí.

Připravte si léčivý čaj na střeva

Z výše uvedených bylin si namíchejte směs, 2 polévkové lžíce zalijte ½ l vroucí vody a nechte pod pokličkou zhruba 20 minut vylouhovat. Pak čaj přeceďte, a ještě teplý pijte 3x denně.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.kouzlo-bylin.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.lepsipece.cz