Mezi určitými léky a bylinkami dochází k interakci neboli k vzájemnému ovlivnění, které může vyvolat vznik jiné zdravotní komplikace. Kvůli špatnému užívání léků tak dochází ročně k několika tisícům hospitalizování, a proto je vždy důležité se nejdříve poradit se svým praktickým lékařem. Může vám to zachránit život!

Poslechněte si video na YouTube, na kanálu Naše lékárna, proč je kombinování některých léků s bylinkami a potravinami zdraví nebezpečné:

Zdroj: Youtube

Vliv na léčebný efekt

Kombinace léků a bylin vykazují dvě rozdílné interakce. Buď dochází k urychlení odbourávání léčiv nebo naopak k jejich zpomalení až k úplnému zablokování. Mezi urychlovače, které snižují účinky léků, patří zejména zázvor, čaj Rooibos, třezalka tečkovaná nebo echinacea. Máta, pampeliška, kurkuma či kmín zase zpomalují odbourávání léčiv, čímž dochází k prohloubení nemoci a vzniku dalších nežádoucích účinků.

Nebezpečné přírodní antidepresivum

Třezalka tečkovaná je sama o sobě velmi účinným antidepresivem, ale společně s antibiotiky, hormonální antikoncepcí, léčebnými přípravky na vysoký cholesterol, epilepsii či poruchy srdečního rytmu způsobuje více škody než užitku. V takových případech je totiž účinnost léků minimální. Nepoužívejte ji ani s jinými antidepresivy, jelikož byste si mohli přivodit serotoninový syndrom, který je životu nebezpečný.

Zhoršení dosavadních příznaků

Posílení obranyschopnosti těla nemusí být vždy ten nejlepší nápad. Lidé s revmatoidní artritidou, lupusem nebo roztroušenou sklerózou by se měli třapatce nachové, známější pod názvem echinacea, vyhnout velkým obloukem. Posilování imunitního systému vede ke zhoršení příznaků, vzniku nové nemoci nebo potlačení účinků léků. Užívat by ji neměli ani astmatici a alergici.

Vznik vážného krvácení

Běžné léky proti bolesti jako je ibuprofen a přípravky pro ředění krve mohou být velice nebezpečné v kombinaci s jinanem dvoulaločným. Společné užívání vede až ke vzniku krvácení, které může být pro člověka i osudným. Gingko nepoužívejte ani s léky proti psychózám, jejichž účinky značně zvyšuje.

Snížení účinků léčiv

Pro své silné protizánětlivé účinky je oblíbený kořen a oddenek lékořice, který však ve vyšším množství může škodit. Konzumovat byste ho zásadně neměli s přípravky pro léčbu vysokého tlaku, projímadly nebo léky k odvodnění, jejichž účinky negativně potlačuje.

Související články

Zdroje: mojeambulance.cz, lekarnickekapky.cz, lidovky.cz