Komu škodí káva?
Zdroj: Profimedia

Těmto lidem káva vyloženě škodí. Nejste mezi nimi?

Káva už dávno není považovaná za takové zlo, jako tomu bylo dříve. Dnes se mnohem častěji setkáte se studiemi zmiňijícími pozitivní účinky tohoto nápoje a často se objevují až překavpivá zjištění o tom, jak nám káva prospívá. Je to ale stimulant, se kterým se citlivější osoby musí naučit zacházet. Komu káva škodí?

Zdroje: www.healthline.comhealth.clevelandclinic.org

Káva v lepším světle

Poslechněte si, jak mluví o kávě specialistka na zdravotní prevenci a výživu paní Margit Slimáková. Její krátké povídaní je velice zajímavé a vysvětluje, jak je možné, že ze zatracované kávy se v posledních letech stává oblíbený a oslavovaný stimulant, který má řadu prokázaných pozitivních zdravotních účinků.

Co dnes víme o kávě?

Káva jednoznačně ovlivňuje a stimuluje činnost srdce. Díky tomu se cítíme plní energie a lépe se motivujeme k jakékoli činnosti. Káva nám tak dodá na energii, aniž by musela být nutně kalorická.

V posledních letech se také objevují informace, které jsou podpořeny řadou studií o pozitivním vlivu kávy na mozek, paměť, kognitivní schopnosti a učení. Tyto závěry jsou součástí například rozsáhlé analýzy 11 studií založených na pozorování 29 000 zůčastněných. Pod názvem „Obvyklá konzumace kávy a riziko poklesu kognitivních funkcí/demence: Systematický přehled a metaanalýza prospektivních kohortových studií“ ji můžete nají v odborném časopise Nutrition z 31.prosince 2015.

V dnešní době si můžeme dopřát téměř jakoukoli kávu. Kávou se zabívaly už desitky studií. Zdroj: Autor: Rawpixel.com / Shutterstock

Ví se také, že káva může podpořit snahu o hubnutí či udržení váhy, obsahuje opravdu velké množství antioxidantů, může pozitivně působit na srdce, játra, ale také celkově prodloužit život. Toto konkrétně zkoumala studie „Konzumace kávy a úmrtnost ze všech příčin a specifických příčin: metaanalýza podle potenciálních modifikátorů“ ze 4.května 2019 v publikaci European Journal of Epidemiology.

Jednoduše řečeno káva má skutečně řadu příznivých účinků na tělo i mysl, proč ji tedy omezovat?

Káva mletá Káva je oblíbený stimulat, ale má řadu dalších blahodárných účinků.  Zdroj: Profimedia

Komu káva škodí?

Samozřejmě nic není černobílé, a proto i paní Margit poukazuje na to, že káva může i škodit. Studie zabývající se prospěchem kávy také poukazují na „zdravé“ množství kávy. Denní dávkou by tak měly být maximálně čtyři šálky tohoto oblíbeného nápoje.

Co se stane, kdy přestanete na týden pít kávu? Kávu často stačí jen omezit, ale lékař vám může doporučit i úplné vysazení kávy. Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock

Paní Margit dále zmiňuje i další, vesměs dobře známé důvody, proč a kdo by měl kávu omezit. Sem patří rozhodně osoby s vysokým krevním tlakem. Tito lidé jsou proto svými lékaři vybízeni k tomu, aby kávu raději nahradili jinými nápoji nebo kávou bez kofeinu.

Káva nás obrazně řečeno ráno probouzí, proto je i jisté, že může působit problémy s usínáním. Z těchto důvodů většinou stačí kávu jen omezit v odpoledních a večerních hodinách, anebo si dát "decaf", tedy kávu bez kofeinu.

Není žádným překvapením, že na těhotných ženách se účinky různých látek netestují, a tak i v tomto případě zůstává věda u obecných doporučení kofeinu se v těhotenství vyhnout nebo alespoň konzumaci kávy minimalizovat.

Máte problém s usínáním? Máte problém s usínáním? Nepijte kávu po druhé hodině odpoledne nebo si dejte bezkofeinovou. Zdroj: Stock-Asso / Shutterstock.com

Kde končí káva a začíná dezert

O vysoké kalorické hodnotě nápojů s kávou není pochyb. Tyto nápoje, které skalní milovníci černého moku jen těžko nazývají kávou, jsou především plné cukru a samozřejmě i dalších aditiv. Nejde tak ani o mléko, ale spíš o nadměrně velké množství smetany, ochucených sirupů či dokonce barevného sypání šlehačky na takovém nápoji.

Od kávy je to jen kousek k zákusku. Od kávy je to jen kousek k zákusku. Zdroj: Profimedia

Zde nelze než souhlasit, že už nejde o kávu, ale o zákusek, kde je káva jen nepatrnou součástí. Takový nápoj  není vhodní defacto pro nikoho. Rozhodně se podobným kalorickým bombám vyhněte, pokud se snažíte o redukci váhy. Pokud si čas od času podobnou sladkost dopřejete, rozhodně o ní nepřemýšlejte jako o kávě, ale spíše jako o moučníku. 

Akční letáky