Káva už dávno není považovaná za takové zlo, jako tomu bylo dříve. Dnes se mnohem častěji setkáte se studiemi zmiňijícími pozitivní účinky tohoto nápoje a často se objevují až překavpivá zjištění o tom, jak nám káva prospívá. Je to ale stimulant, se kterým se citlivější osoby musí naučit zacházet. Komu káva škodí?
Zdroje: www.healthline.com, health.clevelandclinic.org
Káva v lepším světle
Poslechněte si, jak mluví o kávě specialistka na zdravotní prevenci a výživu paní Margit Slimáková. Její krátké povídaní je velice zajímavé a vysvětluje, jak je možné, že ze zatracované kávy se v posledních letech stává oblíbený a oslavovaný stimulant, který má řadu prokázaných pozitivních zdravotních účinků.
Co dnes víme o kávě?
Káva jednoznačně ovlivňuje a stimuluje činnost srdce. Díky tomu se cítíme plní energie a lépe se motivujeme k jakékoli činnosti. Káva nám tak dodá na energii, aniž by musela být nutně kalorická.
V posledních letech se také objevují informace, které jsou podpořeny řadou studií o pozitivním vlivu kávy na mozek, paměť, kognitivní schopnosti a učení. Tyto závěry jsou součástí například rozsáhlé analýzy 11 studií založených na pozorování 29 000 zůčastněných. Pod názvem „Obvyklá konzumace kávy a riziko poklesu kognitivních funkcí/demence: Systematický přehled a metaanalýza prospektivních kohortových studií“ ji můžete nají v odborném časopise Nutrition z 31.prosince 2015.
Kávou se zabívaly už desitky studií.
Ví se také, že káva může podpořit snahu o hubnutí či udržení váhy, obsahuje opravdu velké množství antioxidantů, může pozitivně působit na srdce, játra, ale také celkově prodloužit život. Toto konkrétně zkoumala studie „Konzumace kávy a úmrtnost ze všech příčin a specifických příčin: metaanalýza podle potenciálních modifikátorů“ ze 4.května 2019 v publikaci European Journal of Epidemiology.
Jednoduše řečeno káva má skutečně řadu příznivých účinků na tělo i mysl, proč ji tedy omezovat?
Káva je oblíbený stimulat, ale má řadu dalších blahodárných účinků.
Komu káva škodí?
Samozřejmě nic není černobílé, a proto i paní Margit poukazuje na to, že káva může i škodit. Studie zabývající se prospěchem kávy také poukazují na „zdravé“ množství kávy. Denní dávkou by tak měly být maximálně čtyři šálky tohoto oblíbeného nápoje.
Kávu často stačí jen omezit, ale lékař vám může doporučit i úplné vysazení kávy.
Paní Margit dále zmiňuje i další, vesměs dobře známé důvody, proč a kdo by měl kávu omezit. Sem patří rozhodně osoby s vysokým krevním tlakem. Tito lidé jsou proto svými lékaři vybízeni k tomu, aby kávu raději nahradili jinými nápoji nebo kávou bez kofeinu.
Káva nás obrazně řečeno ráno probouzí, proto je i jisté, že může působit problémy s usínáním. Z těchto důvodů většinou stačí kávu jen omezit v odpoledních a večerních hodinách, anebo si dát "decaf", tedy kávu bez kofeinu.
Není žádným překvapením, že na těhotných ženách se účinky různých látek netestují, a tak i v tomto případě zůstává věda u obecných doporučení kofeinu se v těhotenství vyhnout nebo alespoň konzumaci kávy minimalizovat.
Máte problém s usínáním? Nepijte kávu po druhé hodině odpoledne nebo si dejte bezkofeinovou.
Kde končí káva a začíná dezert
O vysoké kalorické hodnotě nápojů s kávou není pochyb. Tyto nápoje, které skalní milovníci černého moku jen těžko nazývají kávou, jsou především plné cukru a samozřejmě i dalších aditiv. Nejde tak ani o mléko, ale spíš o nadměrně velké množství smetany, ochucených sirupů či dokonce barevného sypání šlehačky na takovém nápoji.
Od kávy je to jen kousek k zákusku.
Zde nelze než souhlasit, že už nejde o kávu, ale o zákusek, kde je káva jen nepatrnou součástí. Takový nápoj není vhodní defacto pro nikoho. Rozhodně se podobným kalorickým bombám vyhněte, pokud se snažíte o redukci váhy. Pokud si čas od času podobnou sladkost dopřejete, rozhodně o ní nepřemýšlejte jako o kávě, ale spíše jako o moučníku.