Není to tak docela spravedlivé. Zatímco kolegyně v práci si holí nohy jen příležitostně a pořád vypadá dobře, vy musíte po žiletce sahat obden, což jistě není nic, po čem by někdo toužil.
Proč se to děje a v čem může spočívat klíč k většímu pohodlí v péči o tělo? Kromě metody samotného holení záleží hodně také na kvalitní a správné stravě.
Jak na chloupky? Podívejte se na youtube na video od COSMETICS & cosmetics:
Mohou za to hormony
Proč rostou po těle chloupky, když je jako lidé už dávno nepotřebujeme? Na vině jsou mužské hormony, takzvané androgeny, které jsou přítomny také v ženském těle, i když samozřejmě v mnohem menší míře, než u našich drahých poloviček.
Nicméně i u žen je jeho hladina různá, a to je právě jeden z důvodů, proč se s nepříjemným problémem některé z nás potýkají mnohem urputněji, než jiné. Dále z toho plyne jednoduché pravidlo, že čím více let jsme na světě a tedy se zvyšuje podíl androgenu, tím větší problém budeme mít s chloupky nejen na nohou.
Pojďme se tedy naučit bojovat proti jejich růstu.
Změňte jídelníček
Jak už bylo uvedeno, růst ochlupení je možné zpomalit odpovídající stravou. Co to znamená? Jde o vyvážený jídelníček, který vás spolu s cvičením postupně dovede k ideální váze. Právě nadbytečné kilogramy a s nimi často spojená vyšší hladina androgenu způsobují rychlejší růst chloupků.
Omezit byste měli hlavně slazené nápoje a průmyslově zpracované polotovary nebo dokonce hotová jídla. Naopak vynikající volbou bude zelenina, ovoce, celozrnné pečivo a libové maso jako zdroj vhodných bílkovin.
Sója a "déčko"
Zvláště ženy, které již vstoupily do pátého desetiletí svého věku, by se měly více soustředit na konzumaci sóji. Obsahuje totiž fytoestrogeny, tedy látky podobné estrogenu, jehož nižší obsah v těle může vést ke zmiňované nepříjemné situaci.
Zapomínat bychom neměli ani na kouzelný účinek vitamínu D, který je v lékárnách dostupný v podobě doplňku stravy. Není třeba, a ani doporučeno, užívat jej denně, jedna dávka dvakrát do měsíce bude stačit.
Rozhodně se nevyplácí to s tímto vitamínem přehánět, protože se jeho nadbytek projevuje nepříjemnými zdravotními důsledky jako je slabost, únava, žízeň a dokonce i kolísající hladina cukru v krvi.
Pomůže i mátový čaj
Máte-li rádi mátový čaj, máte z části vyhráno. Jeho pravidelné pití totiž snižuje hladinu androgenů v těle, což – jak již dobře víme – zpomalí také růst chloupků. Když si dopřejete šálek mátového čaje každý den, brzy zjistíte, že žiletka odpočívá přece jen o něco déle, než jste byli zvyklí.
Jen pozor: všechny zmiňované metody působí obecně na růst ochlupení na těle, tedy je třeba počítat s tím, že se to bude týkat i vlasů. Pokud se tedy právě snažíte změnit účes z krátkovlasé rebelky na romantickou dlouhovlásku, bude asi lepší smířit se s častějším holením. Ostatně i způsob, jakým chloupky odstraňujeme, může mít výrazný vliv na intervaly mezi holením.
Holte se správně
Jak na holení, aby bylo opravdu účinné? Ideální je holit se po koupeli, kdy se v teplé vodě roztáhnou póry na pokožce, tělo je odmaštěné a chloupky tak půjdou oholit opravdu hodně nízko. Ještě před koupelí můžete použít peeling, čímž se tělo vyhladí a zbaví odumřelých šupinek kůže, které by mohly holení ztížit.
Nejúčinnější je přitom odstraňovat chloupky proti směru jejich růstu.
Vybrali jste si svoji metodu? Určitě ano, protože jde vlastně jen o přechod ke zdravějšímu životnímu stylu. A to se vyplatí v každém případě.
Zdroje: www.ciaobellamed.com, www.wikihow.com, www.prozeny.cz