Konopný olej, semínka a protein: pro zdraví, krásu i mlsné jazyky
9. 1. 2018

Konopný olej, semínka a protein: pro zdraví, krásu i mlsné jazyky

Technické konopí, tedy konopí seté s minimem psychoaktivních látek, neslouží jen ve stavitelství, energetice nebo textilním průmyslu. Poskytuje mimořádně zdravá a chutná semena, ze kterých se lisuj i olej.

Ačkoli jsou i nasycené tuky, jako je máslo a sádlo, znovu brány na milost, důležitá role tuků nenasycených se nemění – naše tělo je potřebuje. Chrání buňky a jejich membrány, působí protizánětlivě, mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi a sloužit jako prevence aterosklerózy, cukrovky i některých forem rakoviny. Konopný olej navíc prospívá nejen celkovému zdraví, ale i pleti a vlasům – a to jak při vnitřním, tak zevním užívání.

Konopný olej má příjemnou chuť a blahodárné účinky na naše zdraví

Olej z konopí

Konopná semena (přesněji nažky) jsou velmi bohatá na olej, který z nich byl odedávna lisován. Hodil se jak do kuchyně, tak k výrobě barev, ošetření dřeva, na svícení, jako přídavek do mýdel. Moderní výzkumy ukázaly, že za studena lisovaný konopný olej má pro lidské zdraví blahodárné účinky - poměr obsažených devíti nenasycených mastných kyselin v něm je jako stvořený pro podporu zdraví. Podobné vlastnosti má i olej lněný, přičemž i v mnoha jiných oblastech má len podobné použití. Konopný olej má však mnohem příjemnější, lahodnou a oříškovou chuť a ještě o něco dokonalejší složení. Vyvážený poměr omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin je jeho výhodou oproti ostatním rostlinným olejům, ve kterých převládají omega 6 kyseliny. Velmi příznivé účinky má i na pokožku, kterou zvláčňuje, prospívá při ekzémech. V přírodní kosmetice se přidává i do krémů, šamponů a kondicionérů.

Loupaná konopná semena můžete používat stejně, jako oříšky

Konopná semínka, zdravá pochoutka

Zakoupit či vypěstovat si můžete i samotná semena, loupaná či neloupaná, která lze i nakličovat. Kromě oleje obsahují i hodnotné bílkoviny, řadu minerálních látek a stopových prvků. Jsou považována za téměř ideální výživu pro člověka a mají příjemnou oříškovou chuť. Můžete si jimi posypat jogurt, přidat je do cereálních směsí i do salátů. Pokrmy získají na výživové hodnotě i na chuti. Konopná semínka prospívají rovněž ptákům a jsou součástí směsí pro exotické i venkovní ptactvo.

Konopný protein, rychlý zdroj esenciálních aminokyselin

Protein a vláknina

Z konopných semen se mele mouka a získává kvalitní a snadno stravitelný protein, který si oblíbili nejen sportovci. Díky obsahu širokého spektra aminokyselin přispívá k obnově svalů po námaze, přičemž ho jen zamícháte do vody nebo džusu. Snadné a rychlé užívání je výhoda, protože aby měly bílkoviny po tréninku efekt, tělu byste je měli dodat do půl hodiny (nejlépe i s troškou sacharidů). Ze zbytku semen se vyrábí zase konopná vláknina, která pomůže pročistit střeva a zasytit při dietě.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS