Kontryhel je poměrně oblíbená trvalka, která roste běžně ve volné přírodě na loukách, pastvinách, mezích a v parcích. Prostě všude tam, kde je vlhčí půda. A v posledních letech se kontryhel stal díky svým krásným kultivarům i oblíbenou zahradní rostlinou s pestrým využitím.

Chcete se dozvědět o kontryhelu více? Podívejte se na toto zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Možná tuto bylinku znáte i pod názvem alchemilka anebo lidového anglického pojmenování „Lady's mantle“, což znamená v překladu „ženský plášť“, tedy jakási ochrana ženského organismu. Toto pojmenování zřejmě vzniklo i dle charakteristického jevu, kdy po dešti nebo ranní rose ulpívají na listech kontryhelu vodní kapky.

V našich končinách lze narazit na něco kolem 21 druhů, po celém světě jich roste až 700 druhů. Nejvýraznější zdravotní přínosy má právě kontryhel obecný. Jsou pro něj typické okrouhlé, sedmi až devíti laločnaté lístky nálevkovitého tvaru a krásné zelenožluté květy. Listy jsou lehce plstnaté.

Co z kontryhelu sbírat

Pokud se na bylinku vydáte, vezměte si s sebou proutěný košík nebo papírovou či plátěnou tašku. Zcela jistě se vyhněte plastovým obalům, kde by se bylinka zapařila. Z kontryhelu se sbírá celá nadzemní část rostliny, tedy listy i květy. Nejvíce účinných látek má bylinka v období květu. Můžete ji však sbírat celou sezonu od jara až do pozdního podzimu nejlépe dopoledne po oschnutí ranní rosy. Raději však upřednostněte jarní sběr, na sklonku sezóny jsou mnohdy listy napadeny padlím.

Jak kontryhel správně sušit

Jakmile si bylinku domů přinesete, měli byste ji co nejdříve rozložit v tenké vrstvě buď na sušicí síta, kde proudí vzduch z obou stran, anebo na papír. Bylinku sušte na stinném a dobře větraném místě. Aby se kontryhel zbytečně nezapařoval, během sušení jej obracejte. Ve výsledku by měla mít správně usušená bylina světlezelenou barvu. Následně ji skladujte v suchu a temnu.

Všelék na ženskou intimitu

Kontryhel je vyloženě bylinka pro ženy každého věku. Je nápomocná nejen při silné a bolestivé menstruaci doprovázené křečemi, ale také v období, kdy se ženy s pravidelnou periodou končí. Uleví vám od hormonálních výkyvů a jejich následků, jakými jsou prudké návaly horka, bušení srdce či nepříjemné změny nálad a nespavost. Díky kontryhelu je pro každou ženu období přechodu mnohem snesitelnější a snadnější. Kontryhel také výborně funguje jako prevence vzniku myomů a celkově posiluje i regeneruje dělohu a vaječníky.

Kontryhel je bylina, která má také tzv. vazorelaxační účinek. Ten má vliv na snížení napětí v cévách, které zároveň uvolňuje, rozšiřuje a tím zlepšuje kvalitnější průtok krve. Bylinka netlumí jen menstruační bolesti, ale i bolesti kloubů, zubů či hlavy a snižuje rizikový vysoký tlak.

Pijte pravidelně kontryhelový čaj

Z natě kontryhele si můžete vyrábět blahodárný odvar, který lze popíjet jako léčivý čaj, anebo si ho přidávat i do koupele. Rostlina je plná vitamínu C, užitečných tříslovin, hořčinů a silic. Přelijte 1 plnou čajovou lžičku 250 ml vroucí vody a nechte několik minut louhovat pod pokličkou. A protože odvar působí svíravě, můžete jej použít na potíraní ran a kožních nedostatků.

Související články

Zdroje: www.receptyprimanapadu.cz, www.bylinkovyraj.net, www.living.iprima.cz