Zdroje: www.healthline.com, www.bylinkyprovsechny.cz, abecedazahrady.dama.cz, www.mojezdravi.cz

Kde je kopr doma?

Kopr je aromatická bylinka, která je u nás používaná jen docela málo. Kromě koprové omáčky nebo polévky se s ním setkáte jen letmo a spíš v letních salátech nebo rybích pokrmech. Ty jsou však častější na jihu Evropy. Kopr je ale také léčivý a jeho nutriční vlastnosti nejsou vůbec k zahození.

Už jen to, že jeho semena obsahují veliké množství vápníku, je skvělé! Vezměme to ale popořadě.

Kopr vonný je rostlina používaná jako koření i zelenina pocházející ze Středomoří. Byla dobře známá už v antice a lidé ji úmyslně šířili do dalších oblastí. Kopr roste rychle a není náročný. Naopak mu velmi vyhovuje běžná půda i občasná zálivka. Citlivý je jen na vítr a chlór, který někdy bývá obsažen ve hnojivech.

Zelený kopr se sklízí před kvetením, ale když vyrazí do květu, nezoufejte. Použitelná jsou i semena. Kopr je také skvělý tím, že jej lze dobře uskladnit a zpracovat mnoha způsoby.

Na toto téma vám připravil příspěvek autor z Receptů z přírody.

Zdroj: Youtube

Léčivý kopr vonný

Oblíbený kopr se používal nejen k zahánění démonů, ale také jako lék. Tradičně se většina druhů bylin používala ke zlepšení zažívání, právě proto se staly kořením. Podobně tomu bylo i u kopru. Navíc silné aroma pomáhalo proti zápachu z úst a podobně.

Zelené části rostliny obsahují vitamin C a A, hořčík a železo. Ještě o něco zajímavější a přínosnější pro ženy nad 50 jsou ale semena. Ta obsahují velké množství vápníku. Semena mají také antibiotické účinky, pročišťují, působí proti infekcím i křečím. Zároveň mají uklidňující účinky a působí nejen na svalstvo, ale také na zklidnění nervů.

Kopr pomáhá i ženám nad 50

Vzhledem k velkému obsahu vápníku, hořčíku i fosforu se semena kopru doporučují i při menopauze. Látky v semenech totiž podporují zdraví kostí. Preventivně tedy může i koprové semínko přispět ke snížení rizika osteoporózy.

Nedostatečná tvorba kostní dřeně je často hrozbou pro ženy v menopauze, i když samozřejmě s vyšším věkem může tento problém potkat kohokoli. Kromě poklesu hormonů hrají další roli také genetické předpoklady, nedostatek vitaminu D a vápníku, nedostatečný pohyb i zlozvyky jako kouření, nadměrná konzumace alkoholu, ale i nevhodný jídelníček.

Podle statistik se s osteoporózou setkávají ženy přibližně osm let po prodělaném klimakteriu, v tomto období jde zhruba o 33 % žen. V pozdějším věku postihuje téměř polovinu žen.

Související články