kopretina řimbaba Pyrethrum parthenium, syn. Tanacetum parthenium
Zdroj: Paul Stout / Shutterstock.com

Kopretina řimbaba je účinným přírodním lékem proti migréně

Řimbaba je prastará léčivka, u nás upadla neprávem v zapomnění. Je to škoda, jelikož její působení je velmi razantní a pomáhá i tam, kde ostatní bylinné prostředky selhaly.

Nálev z řimbaby zmírní bolesti a přináší rychlou úlevu Nálev z řimbaby zmírní bolesti a přináší rychlou úlevu Zdroj: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Řimbaba obecná, neboli kopretina řimbaba, je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků proti migrénám. Působí jak preventivně, tak při akutních obtížích. Kvetoucí nať řimbaby působí dále proti horečce, rozšiřuje cévy, zmírňuje bolesti, stimuluje žaludek a působí i proti revmatu. Lze ji využít i při bolestivé menstruaci. Z řimbaby se také připravuje účinné kloktadlo proti bolestem v krku a mírně projímavý čaj. Bylina se může používat samostatně nebo do směsí, její užití se ovšem nedoporučuje v těhotenství.

Řimbabu je možné využít i zevně: čerstvou nať podrtíme válečkem, aby pustila šťávu, lehce ji osmažíme na slunečnicovém oleji a horkou přikládáme na břicho při kolikových bolestech nebo na bolavé klouby.

Řimbabou proti migréně

Jako profylaxe migrény se doporučuje sníst denně jeden čerstvý list řimbaby, při léčbě pak dva až tři listy, ne víc. Listy jíme nejlépe mezi chleby, jelikož u citlivějších osob by mohla vyvolat vznik vřídků v ústech. Případně je rozmixujeme v nápoji.

Listy řimbaby obecné (Tanacetum parthenium) pomohou zahnat migrénu. Listy řimbaby obecné (Tanacetum parthenium) pomohou zahnat migrénu. Zdroj: sasimoto / hutterstock.com

Při migrénách je vhodné užívání tinktury z řimbaby. Při nástupu migrény se doporučuje podávat každou půlhodinu 5-10 kapek v troše vody. Po ustoupení záchvatu v léčbě pokračujeme podáváním 10-15 kapek tinktury 3x denně. U tří čtvrtin postižených jedinců díky tomu do půl roku migréna zcela vymizí nebo se sníží frekvence migrenózních záchvatů a jejich intenzita.

Můžeme použít i nálev připravený obvyklým způsobem v dávkování 125 ml 4x denně, nebo jemně mletý prášek ze sušené byliny 4x denně v množství na špičku kulatého nože.

Řimbaba na záhoně

Kopretinu řimbabu lze pěstovat i v plnokvěté formě Kopretinu řimbabu lze pěstovat i v plnokvěté formě Zdroj: V J Matthew / Shutterstock.com

Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium) je silně aromatická trvalka, dorůstající až do výšky 1 m, pochází z jihovýchodní Evropy. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina, v teplejších oblastech může zplaňovat. Řimbaba kvete v červnu až srpnu, pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať na počátku rozkvětu. Účinnou látkou je především parthenolid, jenž účinkuje jako antagonista serotoninu. Na protimigrenózním účinku se podílejí i další látky, zejména silice. Řimbaba se užívá ve formě čaje, nebo různých výtažků. Obsahuje také velké množství vonné silice s pinenem a bornylacetátem, seskviterpenové laktony včetně parthenolidu, chrysanhemonin, deriváty acetylenu, třísloviny a další účinné látky.

Akční letáky