Kopřiva se používá již od pradávna

Ve středověku ji doporučovali k léčbě proslulí lékaři. V bylinkářství se používají k léčbě listy a kořeny dvou odrůd kopřiv - kopřivy dvoudomé, která dorůstá až dvou metrů a kopřivy žahavky, která je vysoká do 60 cm. Kopřiva dvoudomá je trvalka a kopřiva žahavka je pouze jednoroční rostlina. Nejžahavější jsou kopřivy od července do října.

Co se týká legendy o pozitivních zdravotních účincích popálení kopřívou, berte informaci s rezervou. Revma rouhodně nevyléčí. Sice popálení způsobí prokrvení může, které může vést k úlevě v okolí postižench kloubů, na druhou stranu podráždění kůže je natolik nepříjemné, že pocitově situaci ještě zhorší.

Jak kopřiva pomáhá?

Zmírňuje zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách a pomáhá zklidňovat zánětlivé klouby. Kopřiva je také účinná při vylučování nadbytku tekutiny z organismu a zklidňuje infekce močových cest. Zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zeslabovat prostatické potíže. Při vnitřním užívání mají lístky kopřivy stahující, adstringentní účinek a pomáhají tak zastavit krev, například při krvácení z nosu nebo při silné menstruaci. Pomáhá též při virových i bakteriálních onemocněních, odstraňuje únavu a pocit vyčerpanosti, má vysoký obsah železa.

Kopřivový čajík

Listy a lodyhy kopřiv jsou močopudné. Čaj z kopřiv ovlivňuje pokles hladiny cukru v krvi. Výtažek z kopřivových kořenů mírní potíže s nezhoubným onemocněním prostaty, ale jeho léčivé účinky jsou daleko širší. Celkově snižuje objem škodlivých látek v moči, které mohou způsobovat infekce. Právě proto je kopřivový čaj důležitý při onemocnění močového měchýře. Je také doporučován jako součást půstu a redukčních diet. Lidé, kteří trpí dnou, by měli každý den vypít půl litru čaje z kopřiv. Záněty kloubů a jejich degenerativní poruchy podobně jako jiná revmatická onemocnění provázená postižením chrupavky výrazně mírní podávání tohoto čaje.

Což takhle dát si špenát

Našemu zdraví ale neprospívá pouze pití kopřivového čaje a šťáv z kopřiv. Je vhodné do jídelníčku zařadit pokrmy připravované z kopřivových listů. K přípravě jídel použijte mladé výhonky této rostliny. Připravte si třeba kopřivový špenát nebo nádivku, ale obohatit jimi lze i zeleninové saláty, polévky, nákypy a další pokrmy.

Pro krásné vlasy

Výborné účinky má kopřiva na vlasy. Posiluje je a pomáhá v boji proti lupům. Umýváme hlavu odvarem z čerstvých kopřiv a také odvarem z kořene.

Umývání hlavy

Do 5 litrů vody dáme deset vrchovatých hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy. Pomalu zahřejeme k varu, ale nevaříme. Necháme ještě vyluhovat asi 5 minut.

Příprava tinktury

Tinktura je výtečná k prokrvení pokožky hlavy i proti lupům. Její příprava je jednoduchá. Na jaře nebo na podzim vykopeme oddenek kopřivy, očistíme vodou a kartáčkem. Pokrájíme jej najemno a naplníme do lahve až nahoru. Žádný poměr není nutný. Vše zalijeme pálenkou 30-40 % (nejlépe vodka), uzavřeme a necháme 2 až 3 týdny na teplém místě - na slunci nebo u topení. Jednou za dva dny obrátíme dnem vzhůru, aby se směs promíchala, ale s lahví netřepeme. Pak denně masírujeme pokožku hlavy.

Směs na hemeroidy

Kopřiva v kombinaci s dalšími bylinkami může pomoci i při výskytu hemeroidů. Recept je následující: 15 g kopřivy, 10g smetánky, 30 g natě řebříčku a 30 g natě jablečníku. Jednu čajovou lžičku směsi spaříme ve 0,25 litru vřelé vody a 10 minut vyluhujeme. Pijeme dvakrát až třikrát denně pomalu po doušcích.

Všeho s mírou

Nepředpokládá se ovšem, že by člověk vypil kopřivového čaje denně pět litrů, protože u kopřivy (stejně u jakékoliv další bylinky), je dobré dělat v pití čaje i pauzy. Platí zde jako ve všem pravidlo »Všeho s mírou«.