Kopřiva dvoudomá má hned několik pozitivních účinků na tělo. Proto ji můžete využít jak zevně, tak i vnitřně. Pomáhá tělo zbavit zánětů, hojí rány, zlepšuje trávení a vylučování, léčí kožní onemocnění, působí proti revmatismu a mnoho dalšího. Díky tomu si v ní skoro každý člověk dokáže najít důvod, jak a proč ji užívat.

Zdravotní zázrak jménem kopřiva

Zdroj: Youtube

Kopřiva má podle vědců léčivé schopnosti především pro svůj vysoký obsah vitaminů A, B, C a K, chlorofylu a minerálů, jako je železo, vápník, hořčík, draslík, sodík a fosfor. Mimo antirevmatických a antivirových účinků kopřiva pozitivně působí také na metabolismus.

Domácí kopřivový olej

Na výrobu budete potřebovat pouze čerstvé nebo sušené kopřivy a kvalitní rostlinný olej, jako je slunečnicový, olivový či kokosový. Čerstvé kopřivy omyjte a nechte oschnout. V případě sušených kopřiv je stačí pouze zkontrolovat, zda se na nich nevyskytuje plíseň nebo nějaké nečistoty. Kopřivy nakrájené na menší kousky vložte do hrnce a zalijte olejem, aby vše bylo ponořené.

Na mírném ohni vařte 2-3 hodiny, přičemž čas od čas obsah hrnce promíchejte. Po uplynulé době nechte olej s kopřivami vychladnout a sceďte přes sítko či plátýnko do sklenice. Hotový kopřivový olej uchovávejte na chladném a suchém místě.

Zvýšení účinků bylinami

Pokud máte doma sušenou levanduli a řepík lékařský, pak obě tyto byliny můžete při výrobě léčivého oleje použít. Levandule má regenerující schopnosti a řepík zase protizánětlivé účinky. Společně tak vytvoří zdravotní zázrak nejen proti bolestem kloubů, ale také na záněty kůže, proti lupům a dalším neduhům.

Pravidelná aplikace oleje

Kopřivový olej aplikujte vmasírováním na postižených místech každý den. Nejlepší čas je však večer před spaním, kdy je celé tělo v klidu a probíhá proces regenerace. Při akutních bolestech je dobré si udělat obklad z čerstvých kopřiv neboli takzvanou kopřivovou placku.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, nasezahrada.com, jakzdrave.cz, bylinkovo.cz