Zdroje: www.vitalia.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Chutný kořen lopuchu

Lopuch není zajímavý jen svými velikými listy. Děti jej znají dobře díky kudlibabkám a dalším místním názvům těchto pichlavých kuliček, které se jemnými háčky zachytávají nejen v oblečení, ale také ve vlasech.

Je to rostlina, kterou nejčastěji najdeme na rumištích a smetištích, v okolí cest a v místech, která nejsou nejfotogenetičtější, nicméně v Asii je dokonce rostlinou pěstovanou ke kulinářským účelů. V kuchyni totiž můžete kromě hořkých listů zpracovat i zbytek celé rostliny, z níž je nejzajímavější po oříšcích chutnající dřeň. Kořeny z ročních rostlin se sklízení od podzimu do jara příštího roku, kdy jsou mladé a dají se připravit vařením i pečením.

Lopuch patří k méně známým léčivkám

To, že je kořen jedlý, je sice zajímavé a určitě to můžete někdy vyzkoušet, ale ještě víc se hodí znalosti o jeho léčivých účincích, jimiž se zabývají i vědci. Lopuch větší je dvouletka a pro léčebné účely se sbírá kořen rostlin, které ještě nekvetly. Také mladé listy a semena lopuchu je možné sbírat, ty se ovšem používají především na skalp a vlasy, zatímco kořen má mnohem širší spektrum využití.

Jak použít sílu lopuchu?

Lopuch lze užívat vnitřně na detoxikaci čili pročištění lymfy, orgánů a vyvolává také pocení. Napomáhá rozpouštění močových a žlučových kamenů, působí však mírně projímavě, čehož lze využít při zácpě. Ideální je užívání na jaře, kdy posiluje při jarní únavě a zároveň je to doba vhodná pro očistu a podporu látkové výměny. Zevní užívání lopuchu je prospěšné při plísních pokožky a nehtů. Obecně je možné používat jej při problémech kůže, jako je také akné a mastící se pleť. Při otocích a svědění vám v přírodě poslouží jako první pomoc i pomačkaný či podrcený list lopuchu, který se na místo přikládá.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet sílu lopuchu, právě nyní máte možnost vydat se do přírody na jeho sběr. Kořen se zpracovává především sušením, při teplotách nižších než 50 °C. Usušený kořen je nutné rozemlít a užívat po lžičkách nebo jako čaj či odvar.
Při detoxu se užívá společně s kořenem pampelišky a hořčice ve stejném poměru. Na vlasy a oplachy pokožky je ideální kombinace lopuchu a kopřivy v poměru 1:2.

Související články