Které koření umí regulovat krevní cukry?

Víte, které koření může při diabetu zásadně pomoci snížit hladinu krevních cukrů či pomoci redukovat chuť na sladké, které způsobuje tentýž výkyv cukru v krvi? Obyčejné sušené koření i čerstvý kořen této rostliny dokáže téměř zázraky a má i celou řadu dalších „vedlejších“ a velmi prospěšný účinků, o kterých byste měli vědět.

Tím nesmírně zajímavým a opěvovaným kořením je zázvor, a i když u nás není zdejší, dnes jej běžně koupíte v jakémkoli větším supermarketu ve formě mletého prášku nebo čerstvého oddenku, který můžete použít podle vlastních představ.

Zde se můžete podívat, jak nesmírně jednoduché je připravit si doma zázvorový čaj z čerstvého zázvoru. O toto kratičké video se s vámi podělili autoři z YouTube kanálu Bylinkovo.cz.

Zdroj: Youtube

Použití zázvoru je snadné

Opravdu nejsnazší je použít zázvor na čaj, nicméně je to ingredience značně výhřevná a pro některé může být až příliš silná a dráždivá pro žaludek. Buďte proto při prvních pokusech s čajem opatrní.

Tenké plátky zázvoru můžete také přidávat do vody pro jemné ochucení nebo si z čerstvého zázvoru připravit sirup, který se báječně hodí na ředění perlivou vodou.

Nebojte se tedy, když bude váš čaj příliš ostrý, až nepříjemně vás rozehřeje nebo vám jeho chuť nebude vyhovovat. Lze jej užívat i mnoha dalšími méně iritujícími způsoby.

Zázvor se běžně používá také jako koření vhodné do sušenek a perníčků, hojně jej využijete do receptů asijské kuchyně. Používá se jak sušený, tak i čerstvý či v tabletách jako doplněk stravy.

Zázvor, krevní cukry a bezpečnost užívání

Zpět ale k tomu, jak zázvor ovlivňuje krevní cukry a co dalšího prospěšného pro náš organismus má. Zázvor se odjakživa doporučoval například při nevolnostech a můžete se tedy ledaskde dočíst, že zázvorové sušenky jsou přesně to pravé, po čem má sáhnout budoucí maminka při nevolnostech provázejících počátek těhotenství. Také o tom, jak působí zázvor právě na krevní cukry, se spekuluje už dlouho, což dalo vzniknout řadě studií na toto téma.

V roce 2015 byla publikovaná studie „Účinky zázvoru na hladinu cukru v krvi nalačno, hemoglobin A1c, apolipoprotein B, apolipoprotein A-I a malondialdehyd u diabetiků 2. typu“. Později v roce 2022 zase „Účinky zázvoru a jeho složek v prevenci metabolického syndromu: Přehled“, zkoumající vliv na metabolický syndrom charakterizovaná právě hyperglykemií, hyperlipidemii, obezitou a faktory hypertenze.

Tyto a další studie se shodují minimálně na jednom, a to je snížení hladiny krevních cukrů při užívání zázvoru. I když se má za to, že důležité je pokračovat v bádání, a ještě je potřeba další potvrzení publikovaných závěrů, konzumace zázvoru se má za účinnou i bezpečnou.

Nicméně bezpečnost je daná rozhodně množstvím, případně kombinací s dalšími léčivy. Nač si tedy dát pozor? Rozhodně neužívejte víc než 4 gramy zázvoru za den. Maximum je ještě snížené na 1 gram denně pro těhotné a v určitých případech je nutné se zázvoru vzdát docela, případně stanovit vhodné dávkování po konzultaci s lékařem.

Organismu totiž nesvědčí kombinace zázvoru s léky na vysoký tlak či ředění krve. Odborníci také upozorňují, že užívání zázvoru pro stabilizaci a snížení krevních cukrů není náhradou léčby ani diety, která je doporučovaná cukrovkářům.

Související články

Zdroje: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov