Cukrovka není jen o cukru

Cukrovka má jistě mnohé společné s cukrem, ale vysadit bílý rafinovaný cukr nestačí. Zacházení s cukry, respektive sacharidy čili uhlovodany nebo karbohydráty, jak se jim v češtině kostrbatě také říká, je záludné v mnoha ohledech. Nejde totiž jen o vyloženě sladká jídla, která by si měli lidé trpící cukrovkou odpustit nebo regulovat jejich příjem.

Snažíte se, ale až překvapivě se vám stále nedaří ukočírovat hladinu krevního cukru? Podívejte na YouTube kanálu Dobrý Cukr, kde vám přiblíží úskalí diabetické diety.

Zdroj: Youtube

Stravování při cukrovce může zamotat hlavu

Při cukrovce záleží nejen na konzumaci karbohydrátů, ale také na různých kombinacích surovin. Důležité je mít dietu pestrou a bohatou na vlákninu. Hladinu cukrů ovlivňují také tuky i bílkoviny, ze kterých je vhodné vybírat a nejen to. Ideální je jíst menší porce pravidelně během dne, aby nedocházelo k prudkým výkyvům hladiny cukru. Tu ale ovlivňuje ještě něco a je to docela bez cukru.

Jde o koření a bylinky, které můžete nejen přidávat do pokrmů, ale také popíjet ve formě čaje mezi jídly. Vzhledem k tomu, že i hydratace organismu je při cukrovce důležitá, právě bylinné čaje mohou být ideální, pokud si nějaké z nich oblíbíte. Možná vás překvapí, že bylin a koření, které vyrovnávají hladinu krevních cukrů, je až nečekaně mnoho. Znáte je?

Které koření a bylinky pomohou při cukrovce?

Skořice je na každém vyčtu koření, které může pomoci regulovat hladinu krevních cukrů na prvním místě. Její vůně je navíc přirozeně sladká, a proto vám dovolí použít v moučnících také méně cukru či jiných sladidel. Skořice navíc působí pozitivně na tělo cukrovkáře několika způsoby. Reguluje trávení karbohydrátů a zvyšuje citlivost na inzulin. I skořici je možné pít jako čaj a často se kombinuje s mlékem.

Bazalku známe jako koření nebo čerstvou bylinku používanou do salátů a především italských jídel. Výborně se hodí k sýrům a rajčatům, ač je to neobvyklé i čaj se z ní připravuje. Vhodná je nejen pro diabetiky, ale pro všechny, kteří se snaží hubnout či relaxovat. Oblíbená je také u astmatiků, protože působí proti respiračním obtížím. Podobně jako bazalka funguje také oregano čili dobromysl nebo rozmarýn, které se ale ve formě čaje užívají jen málokdy.

Nebojte se exotiky. I zázvor a kurkuma vám mohou pomoci

Mezi jedno z nejvyzdvihovanějších koření patří rozhodně kurkuma. Žluté barvivo kurkumin je plné antioxidantů, protizánětlivých i antibakteriálních látek, které podporují organismus při celé řadě zdravotních obtíží. Výrazně žlutá kurkuma u nás není obvyklá. Pokud byste měli zájem vyzkoušet nějaké recepty, mezi méně neobvyklé patří třeba rýže s kurkumou, která se velmi hodí k pečené drůbeži. Z kurkumy se ale také připravují jak teplé, tak studené nápoje.

Obdobně je na tom také zázvor. Je pikantní a silně výhřevný, proto si čaj z čerstvého ale i sušeného zázvoru užijete hlavně v zimě.

Související články

Zdroje: ndtv.com, emedihealth.com