Problém je v tom, že příznaky koronaviru se se vzrůstajícím počtem případů poněkud mění. Na jaře byly za tři základní považovány horečka, dušnost a bolesti hlavy, například rýma se za příznak covidu-19 nepovažovala. Ovšem s rostoucím počtem případů se začaly objevovat i případy lidí, u nichž byla nákaza novým koronavirem doprovázena právě rýmou, takže na rovnici „mám rýmu, nemám covid“ už se nemůžeme spolehnout.

Průkaznou odpověď nám dá pouze test. Přesto existují určitá vodítka, ani ta ovšem neplatí stoprocentně. Běžné nachlazení se dá většinou přechodit (ačkoliv to rozhodně nedoporučujeme a není to ohleduplné vůči okolí, chodit zvlášť v dnešní době nachlazený mezi lidi), ale necítíme se tak špatně, abychom jenom leželi v posteli. Můžou nás ale trápit, na rozdíl od pacientů s koronavirem, ucpané dutiny. Pravou chřipku, která je sama o sobě docela vážné onemocnění, ovšem nepřechodíme, i kdybychom chtěli. Doprovází ji schvácenost, únava, zvýšená teplota, která se může změnit v horečku dosahující až 40 °C, bolesti hlavy, kloubů, svalů, takový ten pocit, že „nás bolí celý člověk“, můžeme také kašlat.

Symptomy covidu-19 se mohou s chřipkovými v lecčems shodovat. Bolesti hlavy, teplota, únava, kdy nakažený prakticky jen spí, se dají s chřipkovými zaměnit. Ovšem příznakem ukazujícím spíš na koronavirus je dušnost, která je postrachem hlavně starších pacientů a může vést až k hospitalizaci a nutnosti podávat nemocnému kyslík či ho napojit na umělou plicní ventilaci. Ostatně riziko, že se vyvine zápal plic, je prý u koronaviru zhruba 20x větší než u chřipky. Poměrně dobrým a spolehlivým příznakem nákazy novým typem koronaviru je ztráta chuti a čichu. Ztráta čichu je totální, nepodobá se tomu, když máme rýmu a samozřejmě cítíme hůř. Pokud si přičichnete například k parfému, ale necítíte absolutně nic (zvlášť když nemáte ani rýmu, abyste to mohli svést na ucpaný nos), je pravděpodobné, že máte covid-19. Stejně tak, pokud jste očkovaní proti chřipce, je pravděpodobnější, že při projevení „chřipkových“ příznaků to bude spíš covid, i když ani ochrana očkováním není stoprocentní.

V každém případě, i když se hned neobjednáte na testy, protože jste přesvědčeni o tom, že máte jen běžnou chřipku nebo nachlazení, je nutné zůstat doma, omezit kontakty s lidmi na minimum a chovat se maximálně zodpovědně. Namístě je také telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře a poradit se s ním o dalším postupu.