obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kosmetika ze zahrady: domácí břečťanový krém proti celulitidě

Břečťan nabízí výjimečné služky při tvorbě krásné zahrady, ozelení stěny domů i ploty. A má ještě další cenné vlastnosti. Jakožto léčivou rostlinu ho můžeme využít při péči o pokožku.

Břečťan popínavý (Hedera helix) je stálezelená popínavá rostlina, která nachází v parcích, na zahradách a také na fasádách domů, plotech a pergolách výjimečné uplatnění. Rychle ovíjí a popíná vše, co jí umožní šplhat vzhůru. Díky příčepivým kořínkům se přichytí a relativně hladké zdi. Prospívá i ve stínu, na světlejším stanovišti může i kvést a svou omamnou, sladkou vůní lákat včely a motýly. Zkrášlí kmeny stromů a pokrýt i půdu pod nimi, kde však zároveň vytlačí méně bujné rostliny.

Květy břečťanu krásně voní a lákají motýly i včely Květy břečťanu krásně voní a lákají motýly i včely Zdroj: Shutterstock.com / sasimoto

Břečťan je však také rostlina léčivá. A zároveň mírně jedovatá, takže domácí vnitřní užívání není vhodné (sirupů z lékárny se bát nemusíme, v nich je obsah účinných látek přesně stanoven). Ovšem zevně ho můžeme i doma užívat bez obav, a připravit si třeba prostředek proti celulitidě a pro zpevnění pokožky. Břečťan napomáhá vylučování nadbytečných tekutin a toxinů z pokožky, proto je důležitou účinnou složkou i mnoha komerčních gelů a krémů. Listy sbíráme nejlépe na jaře. Pokud je nezpracujeme čerstvé, můžeme je usušit.

Břečťanový krém na celulitidu podle bylinářky Lesley Bremnessové

„Někteří lékaři a vědci se nemohou shodnout na definici celulitidy. Mnoho žen však při pohledu na svou pokožku má jiné starosti“ poznamenává bylinářka a doporučuje do postižených míst pravidelně vmasírovávat břečťanový krém následujícího složení:

  • 10 ml včelího vosku
  • 5 ml emulgujícího vosku
  • 15 ml mandlového oleje
  • 5 ml avokádového oleje
  • 60 ml silného odvaru z břečťanových listů
  • 8 kapek oreganové, fenyklové a rozmarýnové silice

 

  1. Roztavte vosky v nádobě s dvojitým dnem.
  2. Zahřejte oleje a pak je vmíchejte do vosků.
  3. Břečťanový odvar (nasekané listy povařte nejméně 15 minut) všlehejte do směsi a nechte vychladnout.
  4. Po vychladnutí vmíchejte silice.

Hotovou směs uchovávejte v kelímcích nebo skleničkách v chladu.

Z břečťanu můžete vyrobit krém na celulitidu Z břečťanu můžete vyrobit krém na celulitidu Zdroj: Shutterstock.com / rionka

Jaké břečťan skrývá účinné látky? Patří mezi ně například glykosid helixin, alkaloid emetin, saponiny, flavonoidy, třísloviny, kyselina chlorogenová, hederiková, kávová, jablečná a mravenčí, rutin, vitamin E, jód.

Akční letáky