Módní trend kožených kalhot je zpět a tento druh kalhot je neodmyslitelnou součástí šatníku nejedné ženy. Jsou oblíbené nejen pro svou praktičnost, že se dají kombinovat s mnoha kousky oděvů, ale dodají vždy jistý dojem elegance a celkovému outfitu neotřelý šmrnc.

Myslete však na to, že ne vše, co na první pohled vypadá skvěle, je vždy dokonalé a vhodné pro naše tělo. Odborníci totiž varují před potenciálními zdravotními riziky spojenými s jejich dlouhodobým nošením. O jaká se jedná konkrétně?

Chcete znát tipy 7 různých modelů s koženými kalhotami pro každou příležitost? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Milly Manners:

Zdroj: Youtube

Slovo lékaře

„Lidé často předpokládají, že kůže, která je přírodní látkou, je prodyšným materiálem, ale není tomu tak,“ řekl pro Newsweek.com lékařka Masarat Jilani, který spolupracuje se společností Jude, která se zabývá zdravím vylučovací soustavy, konkrétně močových cest.

„Kožené kalhoty mohou vypadat dobře, ale neumožňují, aby mohl volně cirkulovat vzduch kolem těla a vytvářejí teplé a vlhké útočiště pro bakterie právě tam, kde byste raději zůstali svěží a čistí," dodala.

Kožní nemoci

Jak zmínila odbornice, kůže je neprodyšný materiál, který neumožňuje pokožce volně dýchat. Když má člověk na sobě kožené kalhoty dlouho, hromadí tak pod nimi nejen pot, ale i nežádoucí bakterie. Důsledkem je pak vznik různých kožních problémů jako jsou vyrážky, svědění a podráždění.

Infekce

Ve vlhku a teple, které se se tvoří pod koženými kalhotami, se velice snadno množí různé druhy kvasinek. Při dlouhodobém nošení kožených kalhot se tak zvyšuje riziko vzniku infekcí, jako je například kvasinková infekce, bakteriální vaginóza a zánět močových cest. Kožené kalhoty jsou značně přiléhavé, což není v oblasti pánve pro ženy dobré.

Dochází totiž k tlaku na močovou trubici a močový měchýř. „To může způsobit nejen nepohodlí, ale situace může přispět ke zvýšení nutkání močit dříve, než se močový měchýř naplní, což není pro jeho běžnou funkci optimální," řekla lékařka Jilani.

Dráždivé látky

Značným nebezpečím pro zdraví je i fakt, že některé kožené výrobky jsou napuštěné chemickými látkami, které mohou dráždit pokožku a způsobit nežádoucí alergické reakce.

Nežádoucí projevy

Každý z nás je více či méně citlivý a u každého se dlouhodobé nošení tohoto módního hitu může projevit na zdraví jiným způsobem. Ale mezi nečastější projevy patří červené a svědivé vyrážky, puchýře nebo šupinatá kůže. Často dochází i k pálení a svědění v intimních partiích, s tím spojeného nepříjemného zápachu a stejně tak bolest.

Kterým materiálům dát přednost

Jestliže si chcete užít pohodlí a zároveň vypadat stylově, zvolte raději přírodní materiály jako je bavlna, která je prodyšná, savá a hypoalergenní. Podobné vlastnosti má i len, a navíc skvěle odvádí vlhkost. Výborným materiálem je i viskóza, která je lehká, měkká a příjemná na dotek. Dobře odvádí pot a je prodyšná.

Pár tipů na závěr

Kožených kalhot se nemusíte zcela vzdát, ale noste je co nejkratší dobu a raději se vyhněte jejich celodennímu nošení. Oblékejte si pod ně vždy jen kvalitní spodní prádlo z přírodních materiálů, které dobře odvádí pot. A samozřejmě velmi pečlivě dbejte na osobní hygienu.

Zdroje: www.nesweek.com, www.buzzfeed.com, www.allsides.com