Kozlík lékařský, první volba při nespavosti a stresu
28. 11. 2010

Kozlík lékařský, první volba při nespavosti a stresu

Kozlík lékařský patří mezi byliny, jejich účinnost prověřily staletí praxe i moderní medicína. Pomáhá při problémech s nespavostí, při stresu, úzkosti. Umí vyrovnávat hladiny klíčových látek v mozku, přitom nevyvolává závislost.

Kozlík je starý osvědčený prostředek pomáhající při nervové vyčerpanosti, nervozitě, nespavosti, bušení srdce a úzkosti. Příznivé účinky má i při žaludeční a střevní neuróze, dříve byl používán i na hubení hlístů. V přiměřených dávkách působí, jako i jiné bylinky z této kapitoly, mírně, ale účinně a nenávykově. Ovšem po měsíci si na jeho pravidelné podávání organismus může zvyknout a stává se neúčinným – tuto dobu proto nepřekračujeme.

oddének kozlíku

Užívaná část

V říjnu sbíráme oddenek dvouletých rostlin. Sušíme jej rychle ve stínu či uměle při teplotě do 40 °C - teprve potom získá svou charakteristickou nasládlou a kořenitou chuť a výrazný pach. Nádoba na uskladnění musí být dobře utěsněná.

Účinné látky

Oddenek kozlíku obsahuje až procento silice, dále monoterpenové alkaloidy valerin, organické kyseliny a jejich estery, alkoholy, ketony a řadu dalších látek, které působí ve složitém komplexu.

kozlík lékařský

Podávání

Tinkturu (dříve zvanou baldryánové kapky) připravenou z čerstvého oddenku užíváme třikrát denně po 20 kapkách či lžičku před spaním. Kozlík můžeme užívat i ve formě prášku, a to 1-2 g dvakrát až třikrát denně (pro nepříjemný zápach je pro komerční účely balen do tablet). Užívat lze i nálev z podrceného oddenku na šálek vody – výhodné jsou kombinace s dalšími nervy zklidňujícími druhy.

Výskyt

Kozlík je domovem v Evropě, Asii i Severní Americe. V řadě zemí, i u nás, je pěstován. Planě se mu daří na vlhkých loukách, blízko potoků a při okrajích lesů.

Autor redakce Receptáře.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS