Dnešní doba je poměrně dost uspěchaná a spousta lidí často pociťuje stres a nervozitu, která u nich může vyústit i v nespavost či úzkosti. Na obdobné psychické obtíže působí mnoho dobře známých léků, jenže k těm se často pojí fakt, že na nich vzniká závislost. Jednou z přírodních alternativ chemických léčiv je rostlina s názvem kozlík lékařský, známá také jako baldrián či kočičí kořen. Je jedním z mnoha zázraků přírody a má obrovskou škálu využití.

Kozlík lékařský a jeho účinky

Léčivé účinky kozlíku lékařského dobře znali už staří Řekové. Jde o vytrvalou bylinu, která roste na vlhké půdě s dostatečným slunečním zářením. Roste v Evropě, Asii i Severní Americe. Nejvíce léčivých látek obsahuje jeho podzemní část, která nese název oddenek. Léčivé látky lze ale nalézt i v nati a v kořenech. Obvykle tato rostlina dorůstá výšky asi 1,5 metru. Má bělavé, leckdy až narůžovělé květy.

Kozlík lékařský podle je známý hlavně pro své sedativní účinky. Pomáhá při stresu, úzkostech, nervozitě i nespavosti. Skvěle ale funguje i na bolesti žaludku, křeče v břiše, bolesti hlavy, a dokonce dokáže zmírnit epileptické záchvaty a menstruační bolesti. Číňané jej rovněž používají při léčbě chřipky a revmatismu.

Pro své zklidňující účinky byl kozlík lékařský velmi oblíbený mezi vojáky v první světové válce. Vojáci jej hodně používali při návratu z fronty, aby lépe snášeli případné posttraumatické stresové syndromy. Podáván byl ale i běžným občanům, kterým ulevoval od stresu, jež během války prožívali.

Jak užívat kozlík lékařský

Kozlík lékařský lze najít běžně v přírodě, je však možné si jej vypěstovat i na vlastní zahrádce. Pěstuje se rovnou ze semen, která je třeba vysévat do dobře propustné půdy na slunce nebo do polostínu. Je nutné jej pravidelně zalévat, neboť jeho půda musí být neustále vlhká. Při vlastním pěstování ze semen je možné kozlík lékařský užívat až ve druhém roce po vysazení.

U kozlíku lékařského se nejčastěji sklízí oddenek, který se očistí a nechá se usušit. Z oddenku se pak připravuje čaj. Stačí zalít asi 1/2 lžičky sušeného a nadrceného oddenku kozlíku 300 mililitry vroucí vody a nechat jej asi 10 minut vylouhovat. Pak se čaj přecedí a ještě teplý popíjí.

V lékárnách a obchodech se zdravou výživou si můžete kozlík lékařský zakoupit i ve formě kapek. Při dávkování se pak řiďte informacemi uvedenými na obalu.

Kozlík lékařský a kočky

Rozhodnete-li se pěstovat kozlík na vlastní zahradě, dejte pozor na kočky. Kozlík je totiž přitahuje podobně jako šanta kočičí a kočky jsou jím naprosto fascinovány. Mohly by ale rostlinu poškodit, zvláště pak její drahocenné kořeny. Snažte se proto kozlík před kočkami hlídat, aby jej zbytečně nezničily a vy tak nepřišli o léčivé účinky tohoto přírodního zázraku.

Zdroje: www.rosmarinus.cz, Janča - Zentrich: Herbář