Krátkozrakost, odborně myopie, je oční vada, při které se obraz předmětů nezaostřuje přímo na sítnici, ale před ní. Následek tohoto zdravotního nedorazu je rozmazané vidění do dálky. Zatímco v minulosti byla krátkozrakost spíše výjimkou a známkou vyššího věku, dnes se stává běžným problémem, a to zejména u dětí a poměrně mladých jedinců.

Jak lze korigovat krátkozrakost? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu Sbírka fyzikálních pokusů:

Zdroj: Youtube

Odhady odborníků

V současné době je mezi očními vadami na prvních příčkách krátkozrakost, která postihuje už poměrně malé děti. Zkušení specialisté uvádějí, že v roce 2000 bylo na světě přes miliardu a půl krátkozrakých, tedy 23 % tehdejší populace.

Nová australsko-singapurská studie, která byla publikovaná v odborném časopise Ophtalmology odhaduje, že do roku 2050 dojde ke vzrůstu až na čtyři a tři čtvrtě miliardy, což bude odpovídat takřka polovině populace.

Příčiny nárůstu krátkozrakosti u dětí

Za prudkým nárůstem krátkozrakosti u dětí stojí hned několik faktorů. Současná mladá generace bohužel tráví mnohem méně času venku. Dlouhé hodiny strávené u počítačů, tabletů a chytrých telefonů výrazně omezují dobu, kterou děti tráví čas na čerstvém vzduchu a při aktivitách, které vyžadují zaostřování očí do dálky.

Krátkozrakost je samozřejmě ovlivňována i genetickou složkou. Zpravidla když tento zdravotní nedoraz mají rodiče, je vyšší pravděpodobnost, že se vada projeví i u jejich dětí. Některé výzkumy naznačují, že je na vině je i nedostatek vitaminu D, který získáváme především působením slunečního záření na pokožku.

Jak se krátkozrakost projevuje

Příznaky krátkozrakosti u dětí mohou být často přehlížené, zejména v raném věku. Mezi nejčastější příznaky patří šmouhy a rozmazání při pohledu do dálky. Děti pak mívají ve škole potíže se čtením zápisů na tabuli nebo správným a jasným rozeznáváním vzdálených objektů.

Známkou krátkozrakosti je i mrkání a přivírání očí, kdy se jedinec snaží zaostřit obraz. Dlouhé namáhání očí při čtení nebo práci na počítači mnohdy vyvolává i nepříjemné bolesti hlavy. Přestože genetické predispozice nelze ovlivnit, existuje hned několik způsobů, jak snížit riziko vzniku krátkozrakosti již v dětském věku. O které se jedná konkrétně?

Pobyt venku za denního světla

Odborníci doporučují, aby děti trávily alespoň dvě hodiny denně venku na denním světle a při aktivitách, které vyžadují zaostřování do dálky.

Pravidelné přestávky od elektroniky

Při dlouhém sezení u počítače nebo tabletu je důležité, aby měly děti pravidelné přestávky a mohly místo toho zaměřit zrak na objekty, které se vyskytují daleko.

Vyšetření zraku

Důležitou prevencí jsou i pravidelná oční vyšetření, která mohou důsledně a včas odhalit a sledovat případné změny zraku a celkového zdraví očí.

Zdravá strava

Stejně tak není od věci podpořit zdraví očí a zrak vyváženou stravou, bohatou na vitaminy a minerály, které je podporují.

Speciální oční cvičení

Oční odborníci také doporučují účinné speciální oční cvičení, které fungují nejen jako prevence, ale také zpomalují progresi krátkozrakosti.

Související články

Zdroje: www.indiatoday.in, www.denik.cz, www.forbes.cz