Co jsou vlastně křečové žíly?

Křečové žíly nejsou jen neestetické, představují skutečný zdravotní problém, který je někdy nutné řešit i operací. Nerozumíte dobře tomu, co vlastně křečové žíly představují?

Podívejte se na tento velmi dobře zpracovaný příspěvek, který rozebírá problematiku poměrně detailně, ale stále přehledně. Nicméně zorientovat se v pojmech a různých testech můžete být přesto náročné. Video z YouTube kanálu Zero To Finals můžete ale kdykoli zastavit, vrátit a podívat se znova.

Zdroj: Youtube

Křečové žíly řešte s lékaře, ale pomožte si i bylinkami

Jak je z videopříspěvku patrné, problematika křečových žil není jednoduchá. Nespoléhejte v žádném případě na diagnózu pomocí informací na internetu a nechejte se vyšetřit odborníkem. Křečové žíly samy nemizí, a pokud vám zatím nepůsobí obtíže, dá se předpokládat, že časem začnou bolet, oblast výskytu pálí, svědí či brní. Objevují se navíc často také otoky, zarudnutí a další změny na kůži, záněty či vředy okolo kotníků.

Vhodné je například zvážit úpravu jídelníčku, který by měl být bohatý především na ovoce a zeleninu, vlákninu a z minerálů je to především křemík obsažený v ovesných vločkách, slupkách brambor, fazolích, červené řepě či mrkvi. Právě křemík je totiž nezbytným stavebním prvkem pro cévní stěny.

Úlevu poskytují také spařené nebo pomačkané listy zelí, které působí jako obklady proti bolesti a zánětu nebo octové obklady a masti.

Úlevu při otocích poskytuje například mast z popence a symptomy umí potlačit také mazání z jírovce maďalu. Pokud chcete spíš vsadit na popíjení čaje, připravte si jej z pampelišky, svízele, břízy, jinanu a již jmenovaného popence břečťanolistého.

Za výjimečně prospěšnou je také považovaná bylina gotu kola čili pupečník čínský. Ač jde o bylinku doporučovanou především čínskou medicínou, odborníci se již zabívají zkoumáním účinnosti. Z doposud provedených studií se dá říci, že má léčivka potenciál, nicméně další bádání je nutné k lepšímu pochopení toho či a jak může nemocným pomoci.

Jak ulevit nohám hned?

Příjemné i prospěšné je v případě křečových žil zvednutí nohou do vyšší polohy, což je však možné pouze v době klidu či spánku. Během dne můžete používat kompresní podkolenky či punčochy, na kůži lze aplikovat různé krémy či gely, které snižují otok či bolest.

Doporučuje se také hydroterapie, respektive stání ve velmi horké, a pak následně velmi studené vodě. Nutné je použít dvě dost vysoké nádoby, které vám umožní mít vodu po kolena. Voda samozřejmě může být jen tak horká, abyste se neopařili, studená voda může být vylepšená o led.

Terapie se provádí stáním střídavě v těchto nádobách. V horké vodě stůjte 3 minuty, pak ve studené 30 vteřin. Toto zopakujte celkem třikrát.

Související články

Zdroje: superzdrave.cz, krecove-zily.cz