Vše začíná krevním oběhem

Ze školních lavic si jistě pamatujete, že dospělý člověk má ve svém těle pět až šest litrů krve, která proudí buď v tepnách nebo žílách. Tepny okysličenou krev ze srdce rozvádí do celého těla, žíly naopak plní funkci „sběračů“ odkysličené krve. Tu pak transportují na okysličení zpět do srdce. Podle lékařských a vědeckých studií žíly přepraví ve svém řečišti přibližně 7000 litrů krve denně. Délka všech žil v lidském organismu je asi 160 km a nachází se v nich asi 80% veškeré krve. Žíly jsou díky své funkci extrémně zatěžovány.

Rizikové faktory

Žíly odkysličenou krev musí transportovat do srdce, což dělají proti gravitaci obzvláště na dolních končetinách. K „výtlaku“ jim například pomáhají svaly, ve kterých jsou uloženy, a žilní chlopně, které uzavírají zpětný „chod“ krve. Pokud se člověk nehýbe, mají žíly svoji práci ztíženu, protože svaly jim nepomáhají.

Podobné je to při častém namáhání dolních končetin. Jednotvárným pohybem nebo při sedavém zaměstnání, kde nedochází ke zdravému odpočinku, žíly trpí. Je tak narušena elasticita žilních stěn a krev se v žilách shromažďuje v nadbytečném množství. Při špatné cirkulaci a zadržování krve se žíly deformují, zvětšují svůj objem a působí zdravotní komplikace.

Na vině vzniku varixů jsou i dědičné dispozice, kdy špatnou elasticitu a oslabené žilní stěny jedinec rodově podědil. Velkým rizikovým faktorem, kromě sedavého a neaktivního životního stylu, je kouření.

Projevy

Symptomy se projevují především na dolních končetinách, které jsou nejvíc ohroženy. Vy sami, podle vašeho životního stylu, jste schopni vyhodnotit tyto projevy a přiřadit je k riziku vzniku křečových žil. Varovnými signály nebo již potvrzené diagnostice žilního onemocnění jsou bolesti nohou, jejich únava, pálení, svědění, změny barvy kůže. Přidat se mohou otoky, pocit těžkých nohou apod.

Pouhým okem jste schopni rozpoznat tento zdravotní žilní problém. Žíly jsou vystouplé a hrbolaté, pod povrchem kůže můžete pozorovat také metličkové spletence.

Co ovšem nemůžete vizuálně zhodnotit, je stav hlubokého žilního systému. Proto je nutné, v případě podezření na tuto nemoc, odborné vyšetření.

Úleva z domácích surovin

Už naše babičky, které se mnohdy v domácnosti a hospodářství za celý den nezastavily, připravovaly na křečové žíly mazání. Jednu z možných variant takové masti si můžete připravit z domácích surovin:

Z hřebíčku, který mimo jiné obsahuje eugenol s antiseptickými a analgetickými účinky. Působí proti bolesti.

Z nadrceného česneku, ve kterém se vyskytuje allicin, který snižuje kardiovaskulární napětí a je silný antioxidant. Česnek rovněž obsahuje síru, která napomáhá k pružnosti žil a cév.

Z olivového oleje obsahujícího vitamín E, který příznivě působí na žilní systém a má antioxidační účinky. Použijte pouze kvalitní extra panenský.

Jednou z možností, jak ulevit bolavým nohám je domácí mazání:

Zdroj: Youtube

Postup

Připravte si 2 lžíce nadrceného hřebíčku, 5 stroužků nasekaného česneku a 150 ml kvalitního panenského olivového oleje. Vše smíchejte v uzavřené sklenici a 15 minut nahřívejte ve vodní lázni. Po vyjmutí nechte zchladit. Směs přeceďte do uzavíratelné lahve a uchovávejte v chladničce. Aplikujte každý večer na postižená místa a nechte působit celou noc. Po několika dnech se dostaví úleva.

Zkuste žít aktivním životním stylem. Pozitivně se to odrazí nejen na celkovém zdraví, ale i duševní pohodě.

Související články

Zdroje: www.euc.cz, www.rehabilitace.info