Metličky a křečové žíly jsou nejčastějším viditelným příznakem chronického žilního onemocnění
Zdroj: Shutterstock

Priessnitzův zábal krok za krokem nejen proti křečovým žilám

Křečové žíly trápí mnoho lidi a velmi těžce se s nimi bojuje. Velkou úlevou může být Priessnitzův zábal. Přinášíme vám návod, jak jej správně přípravit.

Při tomto onemocnění vznikají vakovitě rozšířené, vinuté žíly především na dolních končetinách (varixy ovšem mohou vzniknout například i v jícnu, v okolí konečníku – známé hemoroidy, nebo v okolí varlat – varikokéla).

Choroba způsobuje menší či větší zdravotní komplikace – počínaje nepříjemnými otoky, pocitem těžkých nohou či nadměrnou únavou nohou až po bércový vřed a hlubokou žilní trombózu, která může zapříčinit život ohrožující plicní embolii.

Vzhled dolních končetin přitom může být zavádějící – spousta pacientů s rozsáhlými varixy nemá vůbec žádné obtíže, naopak lidé s minimálně viditelnými žilami mohou mít potíže významné. 

Ve valné části případů s tímto onemocněním příliš nenaděláme – je důsledkem vrozené žilní nedostatečnosti, kterou jsme zdědili po rodičích. Pokud jí trpěli oba, existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že u nás nemoc propukne.

křečové žíly křečové žíly Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Zajímavý je přitom na této nezvratné statistice fakt, že ačkoliv křečovými žilami trpí více ženy než muži, rozhodující je vliv otce: Pokud měl „křečáky“ jen tatínek, mají jeho potomci 70% nezáviděníhodnou jistotu, že je budou mít také!

Jak křečovým žílám předcházet

Na vzniku onemocnění mají kromě dědičných sklonů negativní podíl ještě další faktory:

 • nadváha,
 • nedostatek pohybu,
 • dlouhodobé stání nebo sezení.

Jelikož genetické dispozice neovlivníme, je vcelku nasnadě, že prevence vzniku křečových žil bude spočívat v úpravě životního stylu.

Co tedy můžeme proti křečovým žilám podniknout?

 • Máme-li nadváhu, měli bychom zhubnout. Výmluvy na těžké kosti nebo rodinné dispozice neobstojí – většina lidí zkrátka hodně jí a málo se pohybuje. Mělo by to být obráceně.
 • Pohyb není důležitý pouze pro zhubnutí, ale také proto, že podporuje krevní oběh a tzv. svalovou pumpu, která žene krev žílami zpět k srdci. Nejlepšími sporty jsou v tomto případě rychlá chůze či běh, jízda na kole nebo plavání.
 • Důležité je správné oblékání: Měli bychom nosit pohodlnou obuv s podpatky maximálně 5 cm vysokými, oblečení by nemělo být příliš těsné a nikde by nás nemělo škrtit, jinak zbytečně zamezuje průtoku krve. Někdy je vhodné správný tok krve podpořit nošením zdravotních kompresivních punčoch, v těžších případech speciálních obinadel – obojí by nám ovšem měl doporučit odborný lékař.
důležitá je pohodlná obuv důležitá je pohodlná obuv Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Priessnitzův zábal na křečové žíly

  Nohu potřeme bylinným gelem(například z jírovce maďalu, řepíku nebo dubové kůry), na něj přiložíme zábal: ručník namočený do vlažné vody a vyždímaný. Navrch přijde suchý ručník nebo slabá přikrývka, zábal ponecháme asi 1 hodinu.

  Při každé vhodné příležitosti bychom si měli dát nohy do zvýšené polohy – to usnadňuje odtok krve z nohou a napomáhá správnému krevnímu oběhu.
 • Při ranní či večerní koupeli je dobré dolní končetiny střídavě sprchovat teplou a studenou vodou, vhodné jsou také krátké koupele lýtek ve studené (ne ledové!) vodě.
 • Máme-li sklony k tvorbě křečových žil, měli bychom se vyhýbat dlouhodobému slunění nebo saunování, které roztahuje žíly.
 • Velmi přínosné je cvičení, které můžeme provádět i během práce – s patami na podlaze zdviháme opakovaně špičky, další možností je kroužení nohou v kotníku. Žilní pumpu v lýtkách rozproudí i jednoduché stání na špičkách – můžeme si tak stoupnout například při každém čištění zubů...
 • Ohromně důležitá je úprava stravy – měla by obsahovat
  • dostatek vlákniny,
  • vitaminů a minerálů (především vitamin C, E a zinek),
  • lecitinu a také rutinu.
 • Proto bychom měli zvýšit konzumaci pohanky, bobulovitého ovoce, citrusových plodů, česneku, jablek, otrub, luštěnin, rýže Natural, celozrnných těstovin, celozrnného chleba, ořechů, semínek, listové zeleniny a také oleje ze semen hroznů, lisovaného za studena.

V mnoha případech mohou pomoci léky – venofarmaka (například Glyvenol 400 g nebo Venoruton), a také speciální potravinové doplňky (například Varixinal nebo Valoven), obsahující výtažky z osvědčených léčivých rostlin.

Když prevence nestačí

Podobně jako u všech nemocí, i u křečových žil platí, že by se proti nim mělo zasáhnout včas. Včasná léčba dokáže postup nemoci zastavit nebo oddálit a pomůže tak předejít případným závažnějším onemocněním (bércovému vředu či trombóze).

laserová operace laserová operace Zdroj: Archiv ireceptar.cz

S počínajícími potížemi bychom měli co nejdříve navštívit odborného lékaře, který zjistí rozsah onemocnění a doporučí vhodnou léčbu – sklerotizaci, uzavření menších varixů laserem nebo chirurgické odstranění postižených žil.

Jelikož se ovšem jedná o onemocnění chronické, musíme se smířit s tím, že operací nic nekončí – předcházet vzniku křečových žil a pečovat o své cévy musíme neustále.

Akční letáky