S křečovými žilami se setkáme nejčastěji na nohou a přehlédnout je, zvláště v pokročilejší fázi, rozhodně nelze. Jde o tmavé, modré nebo fialové vystouplé “provazy”, které nejsou nijak estetické, a tak zvláště ženy mají s jejich výskytem kromě jiného spojené často také psychické problémy. Takové nohy se nám zkrátka nechce ukazovat.

V boji s křečovými žilami můžeme využít i východní medicínu. Jak na to se dozvíte v youtubovém videu z dílny Kateřiny Dolenské:

Zdroj: Youtube

Nejde jen o estetiku

Nejde ale jen o kosmetickou stránku takového problému, při těžším průběhu vzniku a rozvoje křečových žil se mohou pacienti potýkat s velkými nepříjemnostmi.
Křečovým žilám se říká právě “křečové” proto, že dokáží způsobit i silné křeče v místě svého výskytu. Kromě toho ale mohou být příčinou otoků – zvláště na nohou, svědění ve svém okolí, mohou se kolem nich tvořit záněty nebo dokonce vředy, nohy se často zdají být těžké, jsou bolavé a pacienti je také popisují jako unavené.
Dostane-li se stav do kritického stádia, je třeba začít se dokonce obávat možného vzniku bércových vředů nebo zánětu žil. Nic z toho není ani příjemné, ale také ani zanedbatelné z celkového zdravotního hlediska.

Kouzelná směs tří bylin

Pokud začnete pozorovat první příznaky možného rozvoje problému s křečovými žilami, můžete se, samozřejmě raději po poradě s lékařem, obrátit na přírodní lékárnu, která má svoje bylinky na většinu neduhů, jež lidské tělo sužují. Vyzkoušet můžeme například kouzelnou směs pampelišky, slézu a řebříčku, které ve stejném poměru smícháme a zalijeme horkou vodou. Po deseti minutách získáme výluh, který stačí jednou až dvakrát denně pít a po několika dnech byste měli vidět první výsledky.

Máme i další možnosti

Zmiňovaná bylinná směs není jedinou možností, jak si od křečových žil ulevit přírodní cestou. Základem je zvýšit, respektive navrátit, pružnost cévní stěny, a o to se s úspěchem dokáží postarat i další bylinky, jako je andělika lékařská, komonice lékařská a hořec žlutý. Tentokrát je použijeme v poměru čtyř dílů anděliky, dvou dílů komonice a jednoho dílu hořce. Opět spaříme a vypijeme. Bez úspěchu by neměl zůstat ani pohankový čaj, který připravíme vyluhováním lžíce pohanky ve čtvrtlitrovém hrnku po dobu dvaceti minut. Pohanku scedíme a výluh vypijeme.

Zkusíte raději obklady?

Kromě pitné kúry platí na křečové žíly i další svépomocné rady z poznámkových sešitků našich prababiček. Vyzkoušet můžeme třeba obklady ze strouhaných syrových brambor nebo nastrouhaného zelí. Použít můžeme také celé zelné listy.

Nezapomeňte na lékaře

I když recepty našich předků většinou celkem úspěšně fungují, neměli bychom opomíjet moderní medicínu. O svých problémech se proto raději poraďte s lékařem, který – pokud to uzná za vhodné – předepíše buď kompresní punčochy, nebo třeba léčivé gely, masti nebo tablety. Důležitá je také přiměřená míra pohybu, který je pro cirkulaci krve v organismu důležitý. Pokud nepomůže žádná ze zmiňovaných neinvazivních metod, pořád ještě je tady možnost chirurgického zákroku. Ten by ale vždy měl být až tím posledním možným řešením.

Související články

Zdroje: zilniporadna.cz, euc.cz, www.aazdravi.cz