Období sychravého počasí s sebou bohužel přináší i mnohá nachlazení jako je rýma, bolest v krku a kašel. Zkuste jim předcházet nebo je řešit podle osvědčených tipů našich babiček, které jim uměly dokonale čelit přírodní cestou za pomoci dostupných potravin a bylinek. Vsaďte na sílu obyčejného křenu!
Chcete znát zdravotní přínosy křenu? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Rain Country:
Křen a zdraví
Křen je dokonalou zeleninou, která tělo nejen prohřeje, ale stejně tak mu dodá mnoho užitečných látek a umí si poradit s bacily. Křen obsahuje vysoký obsah vitaminu C, dále vitaminy E, skupiny B a provitamin A. Minerály jsou zastoupené především vápníkem, hořčíkem, železem a draslíkem.
Dále obsahuje léčivé sirné a hořčičné silice a má schopnost prokrvovat tkáně. Křen dokonale posiluje celkovou imunitu, dokáže ozdravovat mikroflóru a také ulevuje svalům. Výborně eliminuje infekce, a tak je skvělým doplňkem při léčbě nachlazení, angíny i chřipky.
Křen s medem
Pokud potřebujete spustit rýmu a zbavit se ucpaného nosu, je křen dokonalým parťákem. Díky obsaženým látkám totiž výborně napomáhá s rozpouštěním hlenů. Stačí když si nastrouháte očištěný čerstvý křen a smícháte ho se lžící medu. Tento účinný přírodní lék užívejte 3 x denně, a to 1 čajovou lžičku. Velice brzy se vám uleví a bude se vám i mnohem lépe dýchat. Pro zjemnění chuti a zvýšení účinku můžete přidat i trochu nastrouhaného jablka.
Nos uvolní i křenová inhalace
Rýmu dokonale spustí i inhalace s křenem. V tomto případě vložte nastrouhaný křen do hrnce, zalijte ho vroucí vodou a pak s ručníkem přes hlavu vdechujte léčivou páru. Vydržte vždy alespoň 5 až 10 minut.
Křenové obklady
Vzhledem k faktu, že má křen zahřívací schopnosti, můžete tuto zeleninu využít i ve formě ulevujících a léčivých obkladů. Jemně nastrouhaný křen vložte mezi dvě plátýnka nebo gázy a přiložte je v případě rýmy na čelo nebo na bolavá místa na těle. Obklady totiž pomohou i se ztuhlými svaly, revmatismem a ischiasem. Buďte však opatrní, protože křen může vyvolat reakce na citlivé kůži, proto si nejprve na malém kousku pokožky vyzkoušejte snášenlivost.
Vkládejte čerstvý křen i do stravy
Čerstvý křen si pravidelně vkládejte i do svého jídelníčku. Mnohdy je i skvělou prevencí před nachlazením a jinými neduhy. Navíc vám urychlí trávení tučných jídel, pokud si je někdy dopřejete.
Zdroje: www.krusnohorskaapatyka.cz, www.ceskatelevize.cz, www.semena.cz