Hladina kyslíku v krvi je pro tělo velmi důležitá, proto byste měli dbát na její doplnění. Normální saturace je obvykle mezi 95-100 %, což se dá změřit oxymetrem připnutým na prst.

Na zajímavé tipy, jak zvýšit hladinu kyslíku v krvi, se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Jóga, cvičení a brániční dýchání

Pro zvýšení hladiny kyslíku v krvi je možné praktikovat jógu či jiná cvičení na posílení svalů. Tyto cviky prospívají i plicím. Pro správné dýchání a okysličování těla provádějte hluboké nádechy šestkrát za minutu.

Doporučeno je také brániční dýchání nebo hluboké břišní dýchání, která otvírají dýchací cesty a napomáhají zvyšení množství kyslíku v těle. Chcete-li vyčistit přebytečný hlen v plicích, otevřít dýchací cesty a okysličit krev, pak můžete vyzkoušet i nejrůznější přístroje na specializovaných klinikách, kde vám s tímto problémem také pomohou.

Hladinu kyslíku v krvi snižuje kouření

Asi vás ani nepřekvapí, že hladinu kyslíku v krvi snižuje kouření. Pokud s touto neřestí přestanete, hladina kyslíku v krvi se zvýší a vy se budete cítit mnohem lépe.

Doplňujte železo, měď a zinek

Samozřejmostí by pro vás mělo být i doplňování živin, jako je železo, které je potřebné k tvorbě hemoglobinu. Hemoglobin je červený transportní metaloprotein, jehož hlavním úkolem je transport kyslíku z plic a opačným směrem odstraňování oxidu uhličitého z tkání plic. Pokud máte v těle železa málo, mohli byste trpět anémií. Dalšími důležitými látkami pro tvorbu hemoglobinu a podporu tvorby červených krvinek jsou měď a zinek.

Vitamín C

Velký význam má pro tělo i vitamín C. Ten pomáhá tělu vytvořit kolagen a protein, jež udržují tepny zdravé. Vitamín E zase chrání buňky před stresem a napadením volnými radikály.

Popíjejte šťávu z červené řepy

Pravidelně byste měli popíjet šťávu z červené řepy, která je bohatá na dusičnany. Ty naše tělo přeměňuje na oxid dusnatý. Oxid dusnatý uvolňuje cévy, zlepšuje průtok krve a zvyšuje dávku kyslíku v buňkách a tkáních.

Hořčík je nezbytný pro produkci a udržení hladiny buněčné energie. Kreatin zlepšuje příjem kyslíku a výkon při sportu.

Nezapomínejte na bylinky

Nezapomínejte ani na bylinky, jako jsou třeba hloh, ginkgo biloba, česnek a zázvor. Pomáhají zlepšit krevní oběh a zvyšují také obsah kyslíku v krvi.

Pokud budete vše dodržovat, vaše hladina kyslíku v krvi stoupne. Pro vás to bude znamenat více energie, síly a vytrvalosti, podpoříte činnost mozku, zlepšíte paměť a zvýšíte koncentraci. Snížíte stres, úzkost a zlepšíte kvalitu spánku. I váš imunitní systém vám poděkuje, navíc oddálíte stárnutí a udržíte si mladistvý vzhled.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.idnes.cz, www.vitalia.cz