Křížíte často během sezení nohy?

Křížení nohou je u nás i v Evropě docela normální a běžné, zatímco v jiných kulturách může být považované za nevhodné až urážející. Jiný kraj jiný mrav. Co je ale pro ty, kteří kříží nohy všude stejné?

Křížení nohou je obvyklé u mužů i žen. Mnozí považují tuto pozici za pohodlnou nebo dokonce elegantní. Bohužel poslední studie a názory odborníků upozorňují na to, že tento způsob sezení může mít i nepříjemné následky.

Co zhoršuje tvorbu křečových žil? Přiblíží vám to tento příspěvek z YouTube kanálu Asklepion – Lasercentrum Praha, s.r.o.

Zdroj: Youtube

Hrozí vám skřípnutí nervu nebo cévy?

O křížení nohou se spekuluje už nějakou dobu. Může vést k tvorbě křečových žil? Zdá se, že křížení nohou ovlivňuje krevní tlak pouze dočasně. Patrně nemá přímou souvislost s tvorbou křečových žil, jak se dříve lidé domnívali.

Dlouhodobé sezení má vliv na tvorbu křečových žil zhruba stejnou, jako nadměrné stání. Nohám svědčí pohyb a čeho je moc, toho je příliš. Pokud nohy zkřížíte, dočasně mohou být tímto tlakem křečové žíly výraznější, nicméně tento způsob sezení problém nezpůsobuje ani nezhoršuje.

Podobné je to také s dočasným znecitlivěním nohou z důvodu „skřípnutí“ nervu. V dolních končetinách dochází k mravenčení či dočasnému znecitlivění, nicméně nemusíte se obávat dlouhodobých následků. Ani tento problém netrvá příliš dlouho a zdá se, že k poškození ve skutečnosti nedochází, tak jak se mělo za to.

Proč může být křížení nohou nebezpečné?

Zdá se tedy, že posed, kteří někteří považují za elegantní až lichotivý v případě krásných dlouhých nohou, není nijak nebezpečný. Skřípnutý nerv ani cévy nezůstanou navždy a to je dobrá zpráva. Jenže je tu ještě jeden problém, který je jen zdánlivě banální.

Křížení nohou souvisí také s postojem a držením těla. Největším problémem je patrně posed pro způsob, jakým se vychýlí různé části těla. Toto sledovala u 232 dospělých studie s výmluvným názvem „Srovnání poloh podle doby sezení se zkříženýma nohama“.

Tato práce publikovaná v listopadu 2024 v Journal of Physical Therapy Science vypichuje, že lidé, kteří sedí se zkříženými nohama denně alespoň tři hodiny, vychylují do boku pánev a ramena, ale také drží hlavu víc směrem dopředu.

To může vést k dalším problémům s držením těla, následně disbalanc vede k bolesti, ale také k dalšímu vychýlení páteře do boku a nadměrné zátěži kloubů a celého pohybového aparátu.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, veinkc.com