Příroda se konečně probudila ze zimního spánku, momentálně vše v přírodě pučí a mnohdy už i kvete. V probouzející krajině se už objevují i první jarní bylinky, které jsou plné látek, které prospívají našemu zdraví. Vyměňte uměle vyrobené vitamíny za ty, které si můžete utrhnout při procházce v přírodě.

Které bylinky můžete na jaře sbírat se dozvíte na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Kopřiva dvoudomá

Mezi jedny z prvních bylinek, které je možné sbírat často už i v únoru patří kopřiva. Je léčivá naprosto celá, a to včetně kořene. Její účinky se plně využívaly už ve středověku a v té době byla tato rostlina nesmírně ceněná.

Kopřiva toho totiž umí mnoho a potvrzují to i vědecké studie. Používání kopřivy dokáže zmírnit únavu a vyčerpanost. Perfektní je na detoxikaci organismu a čištění krve, takže je kopřiva skvělou volbou pro jarní očistu organismu. Pomáhá také s bolestmi hlavy, různými ekzémy, podporuje správnou činnost slinivky břišní a krvetvorbu. Stejně tak je osvědčená na nemoci jater, žlučníku i sleziny, na záněty močových cest a virové a bakteriální infekce.

Kromě toho má také pozitivní účinky na žaludeční křeče a vředy. Látky, které jsou v kopřivách obsažené, urychlují hojení ran a mají protizánětlivé a antirevmatické účinky. Můžete si z kopřivy udělat nejen čaj, ale také si ji přidávat do jídel. Ostatně, velikonoční nádivka by bez kopřiv neměla ty správné grády!

Sedmikráska chudobka

Další úžasnou jarní bylinkou je sedmikráska. Ta podle vědců obsahuje velké množství užitečných tříslovin, saponiny, minerální látky a také vitamin C. Stejně jako kopřiva skvěle poslouží k jarní detoxikaci organismu. Sedmikráska však také výborně pomáhá s nachlazením, zahleněním a kašlem.

Umí si také poradit s mnoha kožními problémy nebo bodnutím od hmyzu. Odvar z chudobky lze nejen popíjet, ale také používat jako obklad. Mimořádně účinný má na unavenou pleť a hodí se i do koupele. Sedmikrásku si lze také přidávat do různých salátů.

Podběl lékařský

Podběl je také léty prověřená bylina a možná ji znáte i pod názvy jako podbílek, mateří líčko či bábuška. Najdete ho všude tam, kde je hlinitá a jílovitá půda. Sbírá se květ a uždibuje se hned pod hlavičkou. Využívají se i listy, protože obsah látek je v nich téměř totožný. Podle vědeckých studií podběl obsahuje třísloviny, vitamin C, hořčiny, kyselinu jablečnou, vinnou i mléčnou. Dalšími významnými látkami jsou cholin, inulin, zinek a slizovité látky.

Bylinka se silnými protizánětlivými účinky funguje na onemocnění dýchacích cest, zánět průdušek, katar hrtanu i hrdla, astma a suchý kašel, protože výborně uvolňuje hleny. Často se využívá i při léčbě zápalu pohrudnice i tuberkulózy. Lidové léčitelství doporučuje podběl při léčbě revmatismu, bolestech kloubů a artrózy.

Medvědí česnek

Tuto úžasnou bylinku můžete častokrát sbírat také už v březnu, záleží vždy na počasí. Najdete ho nejčastěji v lužních lesích. Jedná se o oblíbenou surovinu do mnoha pokrmů. Skvěle ochutí guláš, masitá jídla i čerstvé zeleninové saláty. Podle vědců je medvědí česnek doslova nadupaný velkým množstvím vitaminů, minerálů a silic, které pozitivně ovlivňují naše zdraví.

Medvědí česnek vám pomůže s nachlazením i chřipkou, bronchitidu, angínou i se záněty horních cest dýchacích. Zároveň se jedná o přírodní antibiotikum, které ničí mnohé plísně, nežádoucí bakterie a mykózu. Výborně povzbuzuje činnost srdce, snižuje krevní tlak, léčí infekční průjmy, pomáhá při bolestech břicha a při nadýmání. Funguje také jako prevence vzniku oparů.

Související články

Zdroje: www.levou-zadni.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.zdravezdravi.cz