Ořechy, hubnutí a váha

Přestože ořechy obsahují poměrně dost kalorií, většina z nich pochází ze zdravých tuků. Jedná se o tuky mononenasycené a polynenasycené, které jsou značně prospěšné pro zdraví srdce. Mononenasycené tuky pomáhají snižovat hladinu špatného cholesterolu a polynenasycené tuky pomáhají zvyšovat hladinu HDL cholesterolu, který je pro naše tělo neškodný. Ořechy jsou také bohaté na vlákninu, která dá na dlouhou dobu nejen pocit sytosti, ale také zpomalí a zkvalitní proces trávení. Zároveň podstatně sníží nadměrnou chuť k jídlu.

Jak připravit pochoutku plnou zdravých tuků – máslo z vlašských ořechů? Podívejte se v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Jaké ořechy jsou pro hubnutí nejvhodnější?

Všechny druhy ořechů jsou zdravé a mohou vám pomoci zhubnout. Jisté druhy jsou však bohatší na některé živiny oproti jiným. Obsahují hlavně bílkoviny, vlákninu, železo, kyselinu listovou, hořčík, vitaminy K, E či B1. Stejně tak ale až 50 % váhy tvoří tuky. Sice zdravé, přesto tuky. Proto na to myslete při snižování váhy. V současné době je však na trhu tak bohaté množství ořechů, že může být pro někoho složité se v nich vyznat. Které si tedy zaručeně dopřát můžete?

Mandle

Pokud jste ve fázi hubnutí, mandle jsou perfektní volbou. Jedná se o bohatý zdroj mononenasycených tuků, vlákniny a vitamínu E. Pokud si je v malých dávkách budete dopřávat pravidelně, nejenže napomůžete stabilizovat hladinu cukru v krvi, ale budete se cítit dostatečně sytí. Navíc mandle dokáží stimulovat organismus k hubnutí. A kolik mandlí můžete denně zkonzumovat? Maximálně 20 jader, ale při hubnutí podstatně méně. Jedna hrst mandlí, tedy asi 30 g, obsahuje něco kolem 6 g bílkovin a 3 g vlákniny.

Piniové ořechy

I tyto oříšky jsou výbornou variantou pro redukční dietu. Dokonale totiž napomáhají spalování tuků. Z dalších zdravotních benefitů, který si zaslouží zmínit, je to, že se podílí na snižování hladiny cholesterolu v krvi. Obsažené omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci snížit zánět, který bývá často spojený s nadváhou a obezitou.

Pistáciové oříšky

Relativně málo kalorické jsou i oblíbené pistáciové oříšky, a proto jsou také skvělou volbou při shazování nadbytečných kilogramů. Tento druh oříšků vám dokonce dokonale posílí imunitu a celý cévní systém. Pistácie obsahují také značné množství užitečných antioxidantů, vitamín A, E, B6 a thiamin. Kromě vysokého obsahu vlákniny mají také vysoký obsah bílkovin, a to 20 g na 100 g.

Vlašské ořechy

Známé „vlašáky“ jsou skvělou volbou, přestože se jedná o jedny z nejkaloričtějších ořechů. Jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví srdce a mozku. Jedna hrst vlašských ořechů obsahuje zhruba 2 g těchto kyselin. Nejzdravější jsou v co nejpřirozenějším stavu, když mají ještě bílou nahořklou slupku. Na obohacení jídelníčku postačí 4 až 7 kousků maximálně. Při hubnutí však v množství ještě uberte. Jejich velkým bonusem je vysoké množství antioxidantů, které chrání náš organismus před buněčným poškozením.

Lískové ořechy

Podobně jako vlašské ořechy patří i lískové oříšky k poměrně tučnějším. Jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu. Jedna hrst obsahuje asi 15 g bílkovin, které pomáhají budovat svaly a 3 g vlákniny, která plní výše uvedené funkce. Lískové ořechy jsou stejně tak výbornými antioxidanty a tedy našemu tělu velmi prospěšné. Ideální jsou i pro cukrovkáře 2. typu, pozitivně ovlivňují náš zrak a v pokročilém věku napomáhají zpomalit proces stařecké demence.

Související články

Zdroje: www.ochutnejorech.cz, www.babinet.cz, www.dumazahrada.cz