Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, en.wikipedia.org, novinky.cz

Nejsilnější antibiotikum?

Co to tak asi může být? Jde o tymián, kterému se přezdívá antibiotikum chudých? Nebo heřmánek, který obsahuje až 2000 léčivých látek? Nikoli! Řeč je o kurkumě, kterou u nás známe jako velmi žluté až okrové koření používané především v indické kuchyni.

Ve spíži české kuchyně se možná sáček také schovává, rozhodně jí tam najdete alespoň trošku, protože je také součástí oblíbené směsi koření karí, ale bývá pro barvu i v hořčici.

Žluťoučká kurkuma zatočí se záněty

Kurkuma je docela pěkná rostlina, která má ale velmi zajímavý oddenek. Ten se nápadně podobá zázvoru, jelikož obě rostliny spadají do čeledi zázvorníkovité, tedy zingiberaceae.


Zatímco zázvor je pro kuchaře i konzumenty zajímavý specifickou chutí, u kurkumy jde právě o ono barvivo, které je nejen výrazné, ale také léčivé.

Výživový poradce, poradce pro diabetes a známý autor knih Christian Lainé říká o kurkumě toto:

Zdroj: Youtube

Barvivo nazývané kurkumin je nejen přírodním a potravinářským barvivem, kterého se nemusíte obávat, ale také vyhledávanou léčivou látkou. Obsahuje velké množství antioxidantů a má silně protizánětlivé schopnosti. Má se za to, že tyto jsou i protirakovinné, ozdravují srdce a bojují i proti Alzheimerově chorobě. Kurkumin také navozuje pocit sytosti a může pomoci i při redukci váhy. Používá se na regulaci trávení i bolesti břicha spojené s menstruací či po porodu.

Slibné protirakovinné účinky kurkumy

Výzkumu kurkuminu se věda věnuje již více než 50 let, což dokládá například studie publikovaná v Anticancer Reseach na začátku roku 2003 s názvem Protirakovinný potenciál kurkuminu: preklinické a klinické studie. Tato potvrzuje, že kurkumin je významný nejen jako prevence, ale také látka vhodná k léčbě bez známých vedlejších účinků. Nejde tedy jen o domněnky našich předků, ale také o fakt, který věda ověřila a snaží se s ním dále pracovat.

Tradiční indické léčitelství čili ajurvéda používá kurkumu jako léčivo veškerých zánětlivých onemocnění od revmatoidní artritidy, přes záněty trávicího traktu, až po Crohnovou chorobu, onemocnění žil a oběhového sytému. Kurkuma se používá k přípravě jídel, ale také nápojů, z nichž je nejoceňovanější takzvané zlaté mléko. Kurkumin lze také pořídit jako doplněk stravy.

Související články