Divoké bylinky jsou skvělé léčivky

Vyzkoušejte, kolik léčivek poznáte. Dole na stránce pod obrázky najdete řešení i na co se tyto divoké bylinky tradičně používají. Většina těchto bylin roste běžně na loukách, ale i ve městech jako plevel. Zužitkujte léčivou sílu, která vám roste za plotem. Ušetříte spoustu peněz za čaje z lékárny.

Obrázkový kvíz: Divoké bylinky u nás

Vyberte jednu z variant, která patří k obrázku:

1.

a) jitrocel oválný

b) kontryhel obecný

c) řepík lékařský

d) svízel přítula

2.

a) kerblík třebule

b) bez černý

c) řebříček obecný

d) pryskyřník

3.

a) řepík lékařský

b) vlaštovičník větší

c) pryskyřník prudký

d) střevíčník pantoflíček

4.

a) mateřídouška pravá

b) dobromysl obecná

c) hluchavka nachová

d) vřes obecný

5.

a) puškvorec obecný

b) toten krvavec

c) pýr plazivý

d) jitrocel kopinatý

6.

a) třezalka tečkovaná

b) svízel přítula

c) hluchavka

d) vřes obecný

7.

a) devětsil lékařský

b) zběhovec plazivý

c) černý kořen

d) lékořice lysá

8.

a) přeslička rolní

b) mochna husí

c) kokoška pastuší tobolka

d) černohlávek obecný

Odpovědi ke kvízu o divokých bylinkách

1. Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) bylina nezaměnitelná tvarem listu je u nás běžná a často se užívá na ženské problémy. Kvetoucí nať nebo listy mají velmi široké použití. Pomáhá při problémech s menstruací, proti průjmům a střevnímu kataru, ale také nadýmání nebo vředech. Kontryhel je vhodný také při cukrovce, tuberkulóze, zánětech močových cest a měchýře i při ekzémech a hojení kůže.

2. Řebříček (Achillea) všudypřítomný řebříček si pamatuje dobře každý, kdo jej chtěl kdy utrhnout. Díky antibakteriálnímu a protizánětlivému účinku se řebříček používá i při zánětu močového měchýře. Čaj podporuje trávení, uleví při zácpě, ale je použitelný také pro vypocení při horečnatých stavech. Nať řebříčku se používá jako lokální anestetikum na otoky a pohmožděniny či bolavé šlachy.

3. Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) se používá k léčení ledvin, močových cest a měchýře, jater, ale také při poruchách trávení.

4. Mateřídouška (Thymus) je jednou z nejmilejších drobných bylinek, kterou poznáte v přírodě i díky výrazné vůni. Mateřídouška se smí užívat jen krátkodobě, protože hrozí předávkování. Skvěle pomáhá na uvolnění, proti stresu a s usínáním. Čaj je vhodný při nachlazení a kašli, ale také při zažívacích obtížích všeho druhu.

5. Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je u nás často opomíjený, ale patří k hodnotným léčivkám. Pomáhá s onemocněním dýchacích cest a s kašlem i astmatem. Harmonizuje zažívání a působí protizánětlivě.

6. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je významnou léčivkou, ale je možná nesnášenlivost s jinými léčivy. Třezalka je dobře známá i v klasické medicíně, působí proti bolesti i křečím. Používá se k léčbě atopického ekzému a oparu. Patrně působí také sedativně a mohla by pomoci i v řadě různých psychických poruch, také se zkoumá její vliv při léčbě závislostí.

7. Devětsil lékařský (Petasites hybridus) pomáhá při kašli, astmatu i chrapotu. Devětsil je také účinný při křečích, pomáhá zklidnit zažívací ústrojí, ale funguje i jako obklad na odřeniny a pohmožděniny.

8. Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) kdo by neznal droboučká srdíčka, která zdobí kokošku. V lidovém léčitelství se používá kokoška při krvácení z nosu, ale také menstruačním či děložním krvácení. Působí protizánětlivě a její použití je vhodné i na otoky, odřeniny a poranění kůže.

Zdroje: kucharkazesvatojanu.blogspot.com, www.nkz.cz