Hledáte potravinu s obrovským přínosem pro zdraví? Objevte kouzlo a užitečné účinky kysaného zelí. Jedná se doslova o vitamínovou bombu s velkým množstvím prospěšných mléčných bakterií. Kysaná zelenina vás ochrání nejen před nepříjemným nachlazením, ale celkově posílí imunitu celého organismu. Proto zařaďte kysané zelí do pravidelného jídelníčku a konzumujte ho především v syrovém stavu.

Jak připravit domácí kysané zelí se podívejte v tomto YouTube videu na kanálu Lady Es:

Zdroj: Youtube

Místo tabletek kysané zelí

Blahodárné účinky kysaného zelí s oblibou využívali již naši předkové. V současnosti se řadí mezi superpotraviny, a to díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu A, B, C a K a železa. Kysané zelí dokáže výborně stabilizovat krevní cukr i tlak a malá sklenka šťávy z kysaného zelí po ránu dokáže zatočit i s cukrovkou 2. typu. Navíc je kysané zelí nízkokalorické, a dokonce napomáhá zvyšovat libido.

Lepší imunita

Téměř 80 % našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Pokud je v nich špatná mikroflóra, organismus je mnohem náchylnější k nachlazení, mnohým zažívacím potížím a dalším nepříjemným nemocem. Skvělou prevencí je však pravidelná konzumace kysaného zelí, které obsahuje nejen silný antioxidant v podobě vitamínu C, ale také účinná probiotika a izothiokyanáty, které mají silné protirakovinné účinky. Šťávu z kysaného zelí může využít i jako přírodní projímadlo a předcházet tak účinně zácpě.

Zdravější játra

Kysané zelí rovněž příznivě ovlivňuje činnost jater. Je to díky obsaženým látkám jako je například cholin, inulin a organické kyseliny. Pokud si před každým slaným jídlem dopřejete trochu čerstvého kysaného zelí, budete efektivně předcházet mnohým jaterním nemocem nebo napomáhat jejich léčbě. Kysaná zelenina pomáhá srovnat jaterní nedostatečnosti, léčí zduřelá a opuchlá játra, počínající cirhózu a je i značným bojovníkem při léčbě žloutenky typu A i B.

Snižuje záněty

Kysané zelí má také díky obsahu vitamínů, minerálních látek a některých organických sloučenin silné protizánětlivé účinky. Díky tomu se vyhnete mnoha nepříjemným zdravotním komplikacím spojených s bolestí kloubů, svalů a jiných nepříjemných zánětů v těle.

Snadnější hubnutí

Vzhledem k tomu, že je zelí nízkokalorické, je skvělou potravinou i ve chvíli, kdy jste se rozhodli snížit svou váhu. Navíc obsažená probiotika pomáhají regulovat některé hormonální funkce, díky čemuž snížíte nesmyslné chutě a budete tak mít lepší kontrolu nad svým zdravým jídelníčkem. Potraviny bohaté právě na probiotika jsou spojené se sníženým rizikem obezity a mnohem jednodušším hubnutím.

Související články

Zdroje: www.prozeny.blesk.cz, www.zdravezdravi.cz, www. novinky.cz, www.blendea.cz