Bolest palce u nohy, která se objevuje náhle a často v noci, může být příznakem dny. Příčinou jejího vzniku je nadměrná hladina kyseliny močové v krvi, která je odpadním produktem vzniklém během rozkladu bílkovin. Tato nemoc je často doprovázená poměrně silnými bolestmi a otoky v okolí kloubů, které jsou zasažené zánětem. Nejčastěji se dna projevuje u palců na nohou a ve větším procentu postihuje mužskou populaci.

Jak si ulevit od velké bolesti prstů na nohou se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Bob & Brad:

Zdroj: Youtube

Dna neboli také pakostnice

Jedná se o zánětlivé revmatologické onemocnění metabolického původu, při němž lidský organismus nezvládá odbourávat puriny. Zvýšená hladina krystalků kyseliny močové se pak nezdravě hromadí a usazuje nejen v krvi, ale hlavně v kloubech. Postupně díky vzniklému zánětu otékají a značně bolí.

Nemoc králů

Nemoc se vyskytovala již v historii a postihovala především vysoce postavené občany a šlechtu. Jak je známo, tyto společenské vrstvy holdovaly nadměrné konzumaci velkého množství masa a alkoholu mnohem více než chudina. Jak je již v současné době dokázáno, jednou z nejčastějších příčin nadměrného množství kyseliny močové v těle je totiž nadměrná konzumace nevhodných potravin.

Odpovídající dieta

Proto je nutné při dně držet příslušnou dietu a vyloučit potraviny obsahující větší množství purinů. Zcela jistě se vyvarujte nadměrné konzumaci živočišných bílkovin, hlavně vepřového masa, zvěřiny, vnitřností, uzeninám, kakau, čokoládě, houbám, silným černým čajům, zrnkové kávě a alkoholu. Naprosto vylučte i smažená jídla, polotovary a fast foody. Které potraviny si naopak dopřát?

Celer a celerová semínka

Do svého jídelníčku zařaďte pravidelně nejen celer, ale i jeho semínka. Pomáhá léčit a přináší značnou úlevu od bolestivých stavů. Semínka jsou úžasným zdrojem Omega 6 – mastné kyseliny a zároveň mají močopudné účinky. Díky tomu z těla rychleji odchází přebytečná tekutina včetně kyseliny močové. Navíc mají semínka silné protizánětlivé účinky a alkalizují krev.

Zázvor

Kořen zázvoru má mnoho léčivých účinků, které prospívají našemu organismu. Vzhledem k tomu, že má silné protizánětlivé účinky, je jedním z nejdůležitějších přírodních prostředků v boji s nadbytkem kyseliny močové v těle. Využívat ho můžete nejen v čerstvé formě, ale i sušený v prášku. Přidávejte si ho pravidelně do jídel a popíjejte z něj čaj.

Česnek

Perfektním bojovníkem proti zvýšeným hladinám kyseliny močové je i česnek. Stačí, když si dopřejete každý den jeden stroužek.

Související články

Zdroje: www.novinky.cz, www.vitalia.cz, www.klouby-vazy.cz