Vyléváte lák z okurek do odpadu? Tak to děláte velkou chybu, má totiž ještě spoustu dalších možných využití. Dokonce vám pomůže i s vaším zdravím.

Jak připravuje nakládané okurky Roman Paulus? Podívejte se na tomto YouTube videu na kanálu Kuchyně Lidlu:

Zdroj: Youtube

Lák z okurek

Lák z okurek se na první pohled nezdá, ale ve skutečnosti má značně pozitivní vliv na náš organismus. Obsahuje vitaminy A, B, C a vysoký podíl draslíku, zinku, sodíku a hořčíku. Stejně tak jsou ve vysokém množství zastoupeny užitečné antioxidanty a elektrolyty.

Myjte si lákem ruce

V láku z okurek si také můžete připravit dokonalou lázeň pro ruce, které pak budete mít příjemně jemné. Nálev má na pokožku zklidňující vliv. Velice dobře poslouží i po opalování. Namočte do láku kosmetický tampon a spálená místa jím potírejte. Přinese za chvíli potřebnou úlevu. Podobným způsobem můžete ošetřit i případné štípance od hmyzu.

Pomáhá při nachlazení

V případě, že jste nachlazení a trápí vás bolest v krku a kašel, dopřejte si 1 lžíci láku dvakrát až třikrát denně. Brzy budete jistě zase v plné síle a fit.

Zklidňuje žaludek

Vzhledem k tomu, že lák obsahuje ocet, má také pozitivní vliv na žaludek. Jakmile máte podrážděný žaludek nebo vás pálí žáha, dejte si panáka láku z okurek. Pomůže vám i po bujarém večírku na kocovinu. Rozbouřený žaludek dokonale zklidní půl skleničky okurkového nálevu, ve kterém rozmícháte lžíci medu.

Dodá energii

Protože lák obsahuje sodík, hořčík a chlorid vápenatý, dodá vašemu tělu spousty energie. Aktivní sportovci by si ho měli dávat pravidelně. Pokud mezi ně patříte, vypijte po každém tréninku zhruba čtvrt sklenice láku smíchaného s vodou, předejdete tak účinně nepříjemným svalovým křečím.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Lák z okurek má i další bonus. Napomáhá totiž správné regulaci hladiny krevního cukru. Přítomnost octu v láku je totiž zodpovědná za zlepšení reakce těla na inzulín.

Související články

Zdroje: www.blesk.cz, www.hobby.instory.cz