Zdroje: zahradkaruvrok.cz, cs.wikipedia.org

Seznamte se. Tohle je lebeda

Za lebedu se někdy označují obyčejný plevel, který v sezóně prostě rostou všude. Taková je i ta opravdová lebeda, tedy rostlina rodu Atriplex, které je až 300 druhů. Lebedy se vyznačují tím, že nejsou kdovíjak krásné, květy mají docela nenápadné nazelenalé a daří se jim i ve velmi špatných podmínkách.

Některé druhy jsou i slanomilné či milující vlhkost, jiné rostou v suchých, chudých půdách a polopouštích. Lebedy najdete po celém nezamrzlém světě. Houževnatost lebedy jen tak něco nepřekoná.

Šlechtěné barevné varianty si dokonce získaly srdce zahrádkářů, kteří je pěstují, přesto je však lebeda rozkladitá a lebeda hrálovitá nepříjemným plevelem, se kterým bojují všichni včetně zemědělců.

Proč je lebeda zajímavá

V jiném světle vám představí lebedu jeden z příspěvků z kanálu „Home in cube“. Už název mluví za vše. Lebeda není plevel, je to divoká zelenina:

Zdroj: Youtube

Stačí, když se na lebedu podíváte z jiného úhlu. Často nazýváme plevely rostliny, kterým se až příliš daří na úkor piplané okrasné zeleně nebo zeleniny a zcela přehlížíme, že jde také o zajímavou bylinku.

Lebedu si oblíbíte

Lebeda je označovaná také jako divoký špenát a díky absenci kyseliny šťavelové, je také o jeho zdravější variantu. Lebeda zahradní je až metr vysoká rostlina, kterou je možné pěstovat a sklízet. Listy se sklízejí jen mladé a šťavnaté. Důležité je, že vás rostlina potěší nejen svojí vanikající chutí.

Listy lebedy totiž podle vědeckých studií obsahují vitaminy C, B1, B2, B3 a E a z minerálů jsou to především hořčík, železo a fosfor. Rostlina je skvělý čistič organismu, pomáhá nejen s trávením, ale také se používá při kašli a zahlenění. Lebeda je také vhodná při léčbě akné a ekzémů, ale ulevuje i při otocích a s bolestivými klouby.

Související články