Morče je v Čechách považované za (ne)vítaného domácího mazlíčka, který si něco „kutá“ v akvárku a občas vypískne. Ale v takovém Peru je morče ve středu pozornosti. A to v mnoha směrech. Zdejší lidé ho chovají jako třeba my kuřata – na maso a kůži.

Proto ve zdejších restauracích můžete natrefit na vařené, pečené nebo fritované morče. Pokud si dáte místní specialitu zvanou cuy nebo cui, pak věřte, že právě jíte morče!

Autor videa, Islander Hoper TV vám řekne, co byste měli vědět před návštěvou Peru. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Morče na talíři

Těžko věřit, že pochoutka na talíři byla kdysi braná jako posvátné zvíře. Morčata se v Peru chovají na farmách a pak se na trzích prodávají k rychlé konzumaci. Nejvyhledávanější jsou údajně tříměsíční morčata, která se servírují vcelku (tedy i s drápky) a jedlíci si pochvalují jejich křupavou kůrčičku. Maso od morčete je podle zdejších gurmánů stejně jemná jako to kuřecí. Ale údajně má více bílkovin a výživných látek, proto je zdravější.

Černá jsou vzácnější

Ne všichni se ale k morčeti chovají tak neurvale. Třeba takoví inkové považují morče za posvátné. Láskyplně mu říkají "Curanderos" a zdejší šamani je využívají k různým náboženským a léčebným účelům.

Nejvíce považovaná jsou černám orčata, protože mají barvu, která se ve spojení s tímhle druhem, moc často nevidí. Ale pokud šaman nemá na výběr, spokojí se s jakýmkoliv morčetem, ať je hnědé, flekaté nebo černobílé.

Morče místo rentgenu nebo sona

Ve staré tradici inků je morče považováno za přírodní detektor nemocí. Zatímco evropská medicína potřebuje k diagnostice různé rentgeny, teploměry, výtěry, krevní a močové testy, v jižní Americe šamané sází na minimalismu s a spokojí se s morčetem a plátěným pytlem. Léčebný postup je trochu drastický, ale údajně funguje.

Zvíře se dá do plátěného vaku, který se na jeden den přiloží k tělu nemocného. Po 24 hodinách se zvíře vyjme ze „schránky“ a šaman ho usmrtí a vykuchá. Podle změn v orgánech šaman zjistí, jaká nemoc dotyčného trápí.

Drastická diagnostika

Existuje ale i verze, že zvíře v pytli u nemocného zahyne. V tom případě jde o jasný signál, že nemoc, kterou dotyčný trpí, jeho bohužel smrtelná. Tím pádem se s ní nedá nic dělat a „budoucí nebožtík“ tak musí užívat každého dne… Protože nikdo nikdy neví, kdy na něj přijde „tam nahoře“ řada.

Zvíře pro osamělé

Zajímavou story o medicíně inků vyprávěla v jednom novinovém rozhovoru i etnoložka Eva Farfánová Barriosová, kterou místní indiáni léčili tak, že jí vysvlékli do naha a třeli jí o kůži morčetem. Podle zdejšího šamana na zvíře přešla lidská nemoc a tím pádem bylo po problému. Ať či onak, medicína inků se bez morčat neobejde.

Pokud tedy máte doma morče, nezapomeňte si ho pochovat. Podle evropských vědců je totiž tohle zvíře učiněné živé antidepresivum. Hlazení nebo mazlení se s morčetem prý uklidňuje lidskou mysl, působí proti bolesti a špatné náladě. Z toho důvodu je doporučováno jako domácí mazlíček pro osamělé lidi.

Zdroje: https://mazliccivpohybu.cz, www.novinky.cz