Koupele v epsomské soli znali již naši předci a dlužno podotknout, že dobře věděli, co dělají. Epsomská sůl vlastně není sůl v tom smyslu, jak si ji představíme z kuchyně nebo jídelny. Místo slané chuti u ní musíme počítat s neobyčejnou hořkostí, takže do polévky bychom ji určitě nepřidávali. Jde o síran hořečnatý, který se sice na první pohled kuchyňské soli podobá, ale jejich složení ani účinky se srovnávat nedají.

Na bolest svalů a kloubů je možné použít i jiné metody, jak ukazuje video na youtube od Elly Staníkové:

Zdroj: Youtube

V kuchyni ji nevyužijeme

I když ji v kuchyni nevyužijeme, určitě je dobré mít tuto sůl doma pro případ bolesti svalů nebo kloubů. Právě v takové chvíli totiž velmi oceníme její léčivé účinky, když si z ní připravíme relaxační koupel. Rozpuštěná epsomská sůl uvolní do vody hořčík a sulfáty, které pomáhají uvolňovat napětí a dodávají tělu potřebné prvky pro správné a bezproblémové fungování.

Studie nejsou, výsledky ano

Pravdou je, že podle odborníků nebylo prozatím zpracováno dostatek vědeckých studií pro to, aby bylo možné tuto léčebnou metodu označit za stoprocentně účinnou, na druhou stranu staletí jejího užívání jsou pro většinu lidí dostatečným důkazem. A proč také ne?

Bez hořčíku tělo nepracuje správně

V případě slaných koupelí jde hlavně o doplnění hořčíku do těla. Jde o prvek, který se vstřebává poměrně složitě, ale každý jeho přídavek se tělu hodí. Jde totiž o prvek, který se podílí na podpoře hned několika stovek různých procesů, které v těle neustále probíhají, tedy jeho nedostatek se projeví ve zhoršení celkového zdravotního stavu.

Pro pohodu těla i klid duše

Kromě úlevy od nejrůznějších svalových a kloubních bolestí známe hořčík jako prvek, působící na nervovou soustavu, její funkci i odolnost proti stresu. Je proto logické, že jeho správná hladina umožňuje také klidný spánek. Kvalitně odpočinuté tělo pak také většinou méně bolí, pokud příčiny bolesti vycházejí z únavy, nikoliv například z infekčního či jiného onemocnění.

Výsledek je nejdůležitější

Ať již přichází úleva po koupeli v epsomské soli z jakéhokoliv důvodu – někteří vědci zastávají názor, že jde hlavně o relaxační účinky teplé koupele, jiní se přiklánějí k jednoznačně léčivému působení soli – rozhodně je dobré tělo tímto způsobem podpořit v jeho dennodenním boji s problémy a zátěží, kterým musíme neustále čelit.

Projímavé účinky

Pro celkový pohled na zmiňovanou sloučeninu, tedy epsomskou sůl, nebo-li síran hořečnatý, je třeba připomenout, že jsou také příležitosti, kdy její výrazně hořký roztok konzumujeme vnitřně, tedy jednoduše řečeno jej vypijeme. Jde hlavně o řešení problémů se zácpou a zhoršenou činností střev, kdy využijeme jejích projímavých účinků.

Související články

Zdroje: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, www.bydlimekvalitne.cz