Jmelí má většina z nás spojené s vánočními svátky. Jedná se o symbol, který přináší nejen radost, lásku, odvahu a štěstí, ale i ochranu před nemocemi. Magickou moc mu přisoudili již Keltové, kteří pomocí něj vyháněli zlé duchy a démony. Aby jmelí plnilo svá poselství, je nutné, aby bylo darované. A když se pod ním políbíte s milovanou osobou, budete stále šťastně zamilovaní. Ovšem jmelí je i léčivkou, která si dokáže poradit s některými nežádoucími nemocemi.

Na zajímavé informace o jmelí bílém se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Deflector Bushcraft:

Zdroj: Youtube

Jmelí bílé neboli Viscum Album 

Tento stálezelený poloparazitický keř pochází svým původem z Evropy, vyskytuje se v korunách různých stromů a zpravidla dorůstá až do průměru 1 m. Místo kořenů má rostlina tzv. haustorie, což jsou přísavky, které prorůstají kůrou stromu a odčerpávají z něho vodu a potřebné minerály.

Plodem jmelí jsou malé drobné lepivé bobulky, které roznášejí ptáci na další stromy. Zajímavostí je, že obsah léčivých látek se liší v závislosti na tom, na kterém konkrétním druhu stromu roste. Jmelí parazituje jak na listnáčích, tak i na jehličnanech. Přesto, že u nás roste jen jmelí bílé, ve světe se objevuje celkem 99 druhů, a to především v tropech Starého světa.

Zdravotní benefity znali již v antice

O příznivých vlastnostech jmelí se vědělo již v dobách antického Řecka. Rostlina obsahuje řadu účinných látek s pozitivními účinky na naše zdraví včetně alkaloidů, glykoproteidů a peptidických toxinů.

Preferujte jmelí z ovocných stromů

Podle názoru bylinkářky Hany Urbánkové z rodinné farmy Sedmikráska jsou pro léčebné účely lepší rostliny z ovocných stromů: „Rozdíly nejsou extra veliké, ale pokud si můžeme vybrat, upřednostňujeme ovocné stromy. Jabloně, hrušně, to jsou ideální stromy. Hloh je také výborný. Dál se sbírají i jmelí z jehličnanů, ale jmelí z topolů a dalších listnáčů je méně kvalitní.“

Pozor na jedovaté plody

Pokud si budete chtít ze jmelí připravit tinkturu nebo čaj, vyhněte se zcela jistě bílým bobulkám. Ve skutečnosti jsou totiž jedovaté. „Bílé bobulky se používají do masti na omrzliny. Ale to v poledních zimách není aktuální,“ dodává bylinkářka Urbánková. Jmelí ze stánku se raději vyhněte, může být chemicky ošetřené, aby déle vydrželo čerstvé. Pokud budete chtít ulevit vašim zdravotním potížím, je nutné bylinku používat dlouhodobě.

Čaj se připravuje za studena

Když si budete chtít připravit ze jmelí čaj, je nutné ho nejprve macerovat ve studené vodě, a to po dobu 12 hodin. Následně výluh mírně ohřejte, aby byl tak akorát k popíjení. Určitě jej nenechte projít varem, zničili byste vzácné účinné látky.

Jak vyrobit tinkturu

Ze jmelí si můžete také vyrobit léčivou tinkturu. Rostlinu nasekejte na menší kousky a poté ji v čisté sklenici zalijte pálenkou a nechte zhruba 6 týdnů louhovat. A s čím vám jmelí může pomoci?

Srdce a krev

Účinné látky ze jmelí dokáží výborně regulovat nejen krevní tlak, ale také posilují srdce a ochraňují cévní stěny.  Jmelí totiž pomáhá odstraňovat a rozpouštět usazeniny v cévách a je skvělou prevencí nepříjemných nemocí cévního systému jako je například infarkt nebo mozková mrtvice. Stejně tak jmelí pomáhá s léčbou křečových žil.

Jaké jsou další možnosti využití?

Jmelí je často doporučované při poruchách štítné žlázy, také pro cukrovkáře, a to i pro diabetes 1. typu. Ulevuje v době klimakteria, protože odbourává nepříjemné návaly a mnohdy se využívá při léčbě epilepsie. Vzhledem k faktu, že jmelí pomáhá brzdit množení buněk, využívají se jeho účinné látky jako podpůrná léčba při rakovině, zejména pokud je zasažený žaludek.

Související články

Zdroje: www.vysocina.rozhlas.cz, www.zdrave.cz, www.living.iprima.cz