Devětsil patří mezi první jarní byliny. Lidově se mu říká také koňské kopyto nebo lopušnice. Traduje se, že devětsil léčí nejen devět nemocí, ale i devětadevadesát bolestí. Kdysi byla tato rostlina považovaná za zázračnou a používala se i v boji proti moru, virům a nežádoucím cizopasníkům. Sílu devětsilu však neváhejte využít ani dnes.

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Jaké léčebné účinky má devětsil lékařský? Podívejte se na YouTube video na kanálu Deflector Bushcraft:

Zdroj: Youtube

Devětsil lékařský (Patasites hybridus)

Jedná se o vytrvalou bylinu se silným oddenkem a typickými purpurovými nebo růžové hroznovitými květy. Objevují se už brzy z jara a poměrně výrazně voní. Jakmile květy odkvetou, devětsil se rychle rozroste a jeho stonky mnohdy dosahují až 1 metru.

Jsou porostlé dlouhými řapíkatými listy, které mohou dosahovat rozpětí až 50 cm. Na našem území patří k největším listům v přírodě.

Kde devětsil najdete

Bylince se daří všude tam, kde je vlhko. Narazíte na ni v lužních lesích, u potoků, řek a rybníků, anebo v blízkosti příkopů. Nejvíce se vyskytuje v podhorských a horských oblastech.

Sběr a sušení

Právě teď na jaře byste si měli nasbírat oddenky a květy. Kořen doma řádně očistěte, nakrájejte a usušte. Nejlepší je použít sušičku nastavenou na teplotu 40 °C. Kvalitně usušený kořen by se měl lámat, můžete si jej také nadrtit v mixéru na prášek.

Květy lze sušit rozložené na sušicím platu nebo zavěšené v prostoru. Listy lze sbírat od konce jara do podzimu, tedy od května do září. Nasušené části rostliny skladujte vždy v těsně uzavřených nádobách.

Jaké obsahuje látky

Devětsil lékařský obsahuje vzácné silice, hořčiny, třísloviny, inulin, pektin, sliz, cholin a sirné sloučeniny. Působí protialergicky a má silné močopudné, potopudné, protirevmatické, protizánětlivé a protikřečové účinky.

Kterých 9 chorob léčí

Kdysi se tradovalo, že devětsil léčí záduchu, kašel, revma, pakostnici neboli dnu, zácpu, hlísty, horečky, hemeroidy a otevřené rány a vředy.

Další využití

Devětsil lékařský je výborný na všechny virózy, užívá se při kašli a snižuje vysoké horečky. Funguje i na potlačení senné rýmy, která je spojená s nadměrným kýcháním, rýmou, ucpaným nosem, škrábáním v krku, slzením a mnohdy i zánětem spojivek.

Bylina totiž obsahuje látky, které blokují činnost histaminu. Devětsil dále napomáhá i léčbě poruch močového a trávicího sytému.

Čerstvé listy devětsilu můžete používat i zevně jako ulevující obklad. Příznivě působí nejen na revmatické potíže a otoky kloubů, ale také na odřeniny, pohmožděniny, výrony či vykloubeniny. Účinné jsou i na křečové žíly, hemoroidy a špatně se hojící rány.

Související články

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.spektrumzdravi.cz, www.ceskatelevize.cz