Kotrč kadeřavý, který je často honosně nazývaný jako Porsche mezi houbami, je nejen kulinářským zážitkem, ale tato nevšedně vypadající houba má i řadu léčivých vlastností. Ve skutečnosti se jedná o parazita, kterého nejčastěji najdete na kořenech stromů nebo na pařezech lesních borovic.

Jak připravit dokonalou polévku z kotrče? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Podívejte na toto YouTube video na kanálu Šumavská houbička:

Zdroj: Youtube

Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)

Možná jste slyšeli o této houbě pod lidovými názvy jako střapáč, beranice, beraní kule, diviš, třapáč nebo vořešník. V každém kraji má odlišné pojmenování. Houba je v každém případě jedlá a svým netradičním vzhledem, připomíná spíše mořskou houbu.

Její odborný název, Sparassis crispa, napovídá o kadeřavém povrchu, který mu dal i zmíněná prostá pojmenování. Kotrč je veliký asi 10 až 30 cm v průměru, někdy lze narazit i na větší kusy, které váží i několik kilogramů.

V mládí je plodnice kotrče kadeřavého světle krémová, později žloutne až hnědne. Na borovicích roste kotrč téměř po celém světě, najdete ho nejen v Evropě, ale i v Africe, Asii nebo v Severní Americe. A proč je kotrč tak výjimečný?

Kde a kdy roste

Kotrč většinou najdete od konce července do října, a to nejčastěji v borových lesích. Při sběru vždy důkladně odstraňte veškeré nečistoty jako je jehličí nebo písek.

Pestré kulinářské využití

Kotrč je vynikající ingrediencí pro přípravu mnoha pokrmů. Zvláště oblíbená je dršťková polévka z kotrče, která svou chutí a konzistencí často předčí i klasickou dršťkovou. Dále se kotrč hodí do omáček, polévek a salátů, anebo se může připravit jako řízek.

Léčivé účinky

Kotrč obsahuje betaglukany, látky s protinádorovými účinky. Dále podporuje imunitní systém, zlepšuje stav pokožky a má antibakteriální vlastnosti. Využít jej můžete na špatně se hojící rány a také na vylepšení kvality pleti.

Tip

Kotrč můžete také sušit a následně použít jako koření do různých pokrmů. Pokud kotrč v lese objevíte, místo si dobře zapamatujte! Můžete se na něj totiž opakovaně vracet. Když někde kotrč roste, většinou tam vyrůstá i nadále.

Související články

Zdroje: www.nkz.cz, www.living.iprima.cz, www.jimejinak.cz