obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Léčivé dobroty z černých bezinek: šťáva, likér, víno

Dozrávají černé bezinky, divoké plody plné vůně, chuti a síly babího léta. Syrové nám nesvědčí ani nechutnají, ale sirupy, povidla, vína a likéry z nich připravené jsou výtečné.

Nejen voňavá květenství bezu černého mají léčivé schopnosti a rozmanité kulinářské využití. Výtečné jsou i plody, černé peckovičky, plné temně purpurové šťávy. Můžete z nich připravit chutnou domácí medicínu, tedy pokud je stihnete sklidit dříve, než to udělají ptáci. Bez ovšem plodí tak bohatě, že se obvykle dostane na všechny.

Bezinky je třeba nechat dobře uzrát a poté pečlivě oddělit od stopek Bezinky je třeba nechat dobře uzrát a poté pečlivě oddělit od stopek Zdroj: Shutterstock.com / T. Kimmeskamp

Bezinková šťáva

 

  • 3 l černých bezinek
  • 2 l vody
  • 1,5 kg cukru
  • 10 g kyseliny citronové

 

Bezinky nasypeme je do pětilitrové láhve, zalijeme studenou vodou a necháme 24 hodin stát. Pak je necháme prokapat přes čistou utěrku.

Na každý litr šťávy přidáme 1,5 kg cukru a kyselinu citronovou, dobře promícháme, aby se cukr rozpustil, a plníme do láhví.

Chceme-li šťávu uchovávat déle, povaříme ji s cukrem, naplníme do patentních sklenic a sterilujeme 20 minut při 80 °C.

 

Z bezinkové šťávy můžete připravit sirup, likér, víno, nebo ji zavařit samotnou Z bezinkové šťávy můžete připravit sirup, likér, víno, nebo ji zavařit samotnou Zdroj: Shutterstock.com / Schapinskaja

Kávový likér s bezinkami

  • Vyrobíme ho ze 2 litrů opraných a okapaných bobulek černého bezu.
  • Povaříme je 20 minut v litru vody, přecedíme a přidáme 1 kg cukru.
  • Opět povaříme 20 minut, přidáme balíček vanilkového cukru a lžíci mleté kávy, vaříme ještě asi 5 minut a necháme vystydnout.
  • Pak do šťávy přilijeme 0,5 l rumu nebo vodky a stáčíme do láhví, které uchováváme v temnu a v chladu.

 

 

Z plodů bezu černého lze připravit mnoho léčivých dobrot Z plodů bezu černého lze připravit mnoho léčivých dobrot Zdroj: Shutterstock.com / denio109

Bezinkové víno

Bezinkovou šťávu naředíme převařenou vodou v poměru 1:2 a osladíme kilogramem cukru. Do vlažné šťávy přimícháme vinné kvasinky podle návodu, alternativou je i rozdrobené droždí. V nádobách opatřených vinnou zátkou necháme při pokojové teplotě kvasit až do prosince, kdy bude víno připravené ke stáčení.

Akční letáky