Je krásně žlutá a už na pohled dodává naší duši po šedivých zimních dnech hřejivé teplo a optimismus do další části roku. Setkáme se s ní od konce března a rozhodně ji nepřehlédneme.

Prvosenka jarní, lidově nazývaná petrklíč, září na jasně zelených čerstvých loukách do daleka. A nejen to, čaj z ní si nejen vychutnáme, ale také oceníme jeho léčivé účinky. 

Co ještě o prvosence jarní nevíte? Možná vás překvapí youtubové video od Primitivní dovednosti:

Zdroj: Youtube

Opatrně na zákony

Ještě než se na prvosenku jarní vydáme, je třeba připomenout, že se jedná o chráněný rostlinný druh, a proto si musíme dávat dobrý pozor, abychom rostlinu nepoškodili. Ostatně, pro naše účely budou stačit jen samotné květy se zeleným kalichem.

Zbytek krásné léčivky zůstane nedotčený na jejím stanovišti. Tím bývá především louka plná sluníčka, ale také dostatečně zásobená vláhou. Máte-li podobnou nedaleko svého domu, určitě se tam zajděte podívat, možná i vy najdete doslova zlatý poklad. 

Čerstvé nebo sušené?

Květy prvosenky můžeme využít buď v čerstvém stavu, což je samozřejmě ta nejlepší varianta, nebo si dáme práci s jejím opatrným sušením. To musí probíhat ve stínu a za teploty kolem 35 °C, protože při 40 a více stupních dojde k jejímu zničení a léčivé účinky se minimalizují, což je samozřejmě velká škoda.

A kdy se květy petrklíče hodí nejvíce? Lidoví léčitelé “předepisují" květy petrklíče na problémy s dýchacími cestami, kdy si poradí se zvýšeným zahleněním dýchacích cest. Kromě toho je tato bylinka výrazně močopudná, a tak ji můžeme s úspěchem využít na odvodnění těla, případně také jako prevenci nebo podpůrnou léčbu zánětlivých onemocnění. 

Klid do duše

V dnešní době – a snad rok od roku více – má petrklíč i další potřebné využití. Jde totiž o rostlinu, která dokáže celkem účinně bojovat proti stresu a psychickému vypětí.

Komu by se nehodilo zklidnit mysl a načerpat trochu nové energie do dalšího boje s všudypřítomným zmatkem, přemírou informací a problémy, jež nás po celý den a celý rok obklopují. Mimo zklidnění přinese prvosenka také lepší náladu a pozitivní myšlenky, což prospívá nejen duši, ale také srdci.

I na tento životně důležitý sval má žlutá bylinka dobrý vliv, stejně jako dokáže pomáhat v boji proti mozkové mrtvici. 

Na trhu je nenajdete

Co je ještě důležité vědět? Všechny odstavce výše hovoří o prvosence jarní, případně o prvosence vyšší. Právě tyto dva druhy jsou léčivé. Zapomeňme proto na petrklíče, které si koupíme na trhu k okrase jarních truhlíků, zahrady nebo třeba obýváku.

Léčivé prvosenky poznáme podle vyvýšených květních stvolů, na nichž vykvétá více žlutých až naoranžovělých květů. Přinesete-li si je domů, můžete z nich hned uvařit čaj, ale výborně se hodí také jako jedlá ozdoba jarního jídla. Překrásně vypadají třeba na krémové hrachové nebo brokolicové polévce nebo na špenátu.

Uvidíte, že se tentokrát do zeleninového jídla pustí i děti. 

Udělejte dětem bylinkové bonbony

To ale pořád ještě není všechno. Z květů prvosenky jarní můžete připravit dokonce i vynikající voňavé a chutné bonbony. Budou vám k tomu stačit jen žluté kvítky a cukr nebo med podle množství květů.

Postup výroby bude jednoduchý. Nejprve kvítky namočíme a počkáme, až se pokryjí slizem. Poté přeneseme kastrolek s kvítky ve vodě na sporák a budeme ji za přidávání cukru pomalu zahřívat tak dlouho, než bude dostatečně hustá.

Poté vypneme plamen nebo plotýnku a počkáme, až směs částečně zchladne. Dalším a posledním krokem bude vytvarování bonbonků, které necháme dotuhnout třeba na pečicím papíře. 

Související články

Zdroje: www.salveo.cz, living.iprima.cz, www.dtest.cz