Léčivé houby: Klouzky mají antioxidační a protirakovinné účinky
5. 11. 2013

Léčivé houby: Klouzky mají antioxidační a protirakovinné účinky

Jedlé houby jsou nejen chutné, ale mnohé z nich obsahují překvapivý komplex látek, které blahodárně působí na náš organismus. Nebo dokonce pomáhají léčit závažné nemoci.

Klouzky mají významnou nutriční i léčivou hodnotu. Ponejvíce jsou z tohoto hlediska prostudovány klouzek zrnitý a klouzek obecný. Biochemické analýzy v nich odhalily 19 různých volných aminokyselin, 28 druhů prospěšných mastných kyselin (např. kyselinu linoleovou, olejovou a palmitovou) a poměrně vysoký obsah různých organických kyselin.

Klouzky jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé

Nadějné tajemství

Oba tyto druhy klouzků se vyznačují antimikrobiálními, protirakovinovými a také antioxidačními účinky. Z významných bioaktivních látek s protirakovinovými vlastnostmi z nich byl izolován suillin a několik dalších tetraprenylfenolů příbuzných suillinu, působících u lidí např. proti KB buňkám rakoviny nosohltanu a broncho–plicnímu karcinomu. Účinnou látkou proti některým typům rakoviny je také suillusin, obsažený v klouzku zrnitém, který navíc vykazuje i výraznou antioxidační aktivitu, dosahující až 73% účinnost v porovnání s účinkem známého antioxidantu – vitaminu E. Také klouzek obecný obsahuje látku s protirakovinovými vlastnostmi, nazvanou suillumid, která potlačuje růst buněk SK–MEL–1 melanomu u lidí. Kromě toho obsahuje tento druh klouzku i další účinné látky, např. ergosterol a peroxid ergosterolu, které jsou odpovědné za antioxidační vlastnosti této houby.

klouzek obecný

Zdravá žlutá barva

K antioxidačním účinkům mohou přispívat i některé polyfenoly, např. variegátová kyselina a grevilliny, podílející se na žlutém zabarvení těchto klouzků, jakož i flavonoid kvercetin. Jak je zřejmé, klouzky jsou pro naše zdraví velmi užitečné, a proto bychom je ve svém houbovém jídelníčku neměli opomínat.

Autor Radomír Socha.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2018. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2018 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS