Sůl a pepř. Absolutní stálice každé kuchyně. Má je u sebe naprosto každý a jsou používány u skoro každého jídla. Co se ale týče pepře, v jeho moci není jen dochutit každé jídlo, může mít také léčivé účinky. Pepř znali již staří Římané a v 15. a 16. století se ze své kolébky v Indii začal pomalu ale jistě rozšiřovat do dalších míst. Dnes známe nespočet druhů pepře.
Video o pepřích najdete na Youtube kanále Kuchyně Lidlu:
Léčivé účinky pepře
Pepř je v kuchyni velice důležitý. Ale až zjistíte, jaké má účinky na vaše zdraví, budete si ho do jídla přidávat dvakrát tolik. Pepř dokáže skvěle prokrvovat sliznice. Což znamená, když jste nemocní, máte rýmu a problém s hleny, pepř pomůže uvolnit váš nos, a dokonce i napomůže vykašlávání. Piperin, což je extrakt z černého pepře, také podporuje funkci potních žláz, čímž pomáhá tělu v boji s nemocemi jako je například chřipka, vyšší teploty a podobně. Pepř také podporuje trávicí systém, tvorbu a sekreci žaludečních šťáv a trávicích enzymů.
Černý pepř a žaludek
Co se týče žaludku či zažívacích problémů, pepř vám může velice pomoci. Dokáže totiž stimulovat kyselinu chlorovodíkovou, která je v žaludku. Tím pomáhá lépe procesu trávení a absorbování živin. Pepř také chrání zažívací systém před nadýmáním, průjmy a zácpou, jelikož má antibakteriální a dezinfekční účinky. Když konzumujete pokrm, ve kterém je obsažen černý pepř, podporujete tím i trávení. Jsou v něm totiž obsaženy silice, díky kterým vaše tělo produkuje více slin, trávicích šťáv a žaludečních enzymů. Pepř můžete také brát jako skvělý doplněk stravy, jelikož obsahuje mnoho užitečných a tělu prospěšných minerálů, jako je například hořčík, vláknina, třísloviny, železo, měď, vápník a již zmiňovaný piperin. Proto určitě není od věci si jej ode dneška do jídla přidávat o trochu více.
Zdroje: www.herbalus.cz, www.hlavnezdrave.cz