Ledviny mají v těle důležitou funkci
Zdroj: Magic mine / Shutterstock.com

Jak poznat nemocné ledviny: První projevy si lidé často pletou s jinými problémy

Ledviny jsou nesmírně důležitý, byť někdy opomíjený orgán. Jejich selhání ale může být pro lidské zdraví do značné míry fatální. Často matou tím, že ani při problémech nebolí. To ovšem neznamená, že tělo nevysílá varovné signály. Jen je potřeba jim naslouchat. Jak tedy poznáme, že naše ledviny volají o pomoc?

Tento párový orgán fazolovitého tvaru, nacházející se po obou stranách páteře v prostoru mezi břišní dutinou a svaly zad, má velmi důležité funkce. Slouží především k odstraňování odpadních a toxických látek, které pak z těla odcházejí v podobě moči. Ledviny zároveň moč vytvářejí, regulují objem vody v těle, krevní tlak a udržují rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krvi a také rovnováhu důležitých minerálů, jako je draslík a sodík. Produkují hormon erytropoetin, který vyvolává tvorbu červených krvinek, a pro tělo nezbytný vitamin D. Jsou proto velmi ovlivněny tím, v jakém prostředí se pohybujeme a co a v jaké míře konzumujeme.

Co se začne dít, pokud ledviny nefungují tak, jak by měly?

Především se tělo bude snažit vypořádat s nadbytkem toxinů, které se při špatném fungování ledvin začnou v těle hromadit. V důsledku toho se budete cítit unavení, slabí, a to nejenom fyzicky, ale také mentálně, budete se potýkat se špatnou pamětí i neschopností se soustředit. Přesto nebudete dobře spát, neboť tělo bude bojovat s toxiny, a spánek nebude regenerací, naopak se mohou vyskytnout různé spánkové poruchy. Přidat se může zvracení, nevolnost a nechutenství. Pokud se situace neřeší, nastoupí dušnost a v důsledku zadržování tekutiny v těle i přibývání na váze, otoky očních víček nebo nohou. Tělo není schopné produkovat červené krvinky, nastává tedy anémie, doprovázená únavou a slabostí.

Vyšetření ledvin Vyšetření ledvin Zdroj: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Tyto příznaky ovšem člověk často nespojí právě s ledvinami, a onemocnění se tak může vyvíjet velmi dlouhou dobu. Problémem také je, že nemocné či špatně pracující ledviny nebolí. I pro laika nejviditelnějším příznakem, který upozorňuje na poruchy močového ústrojí, ke kterému ledviny patří, jsou proto změny moči.

Nejvíce informací získáme z moči laboratorním vyšetřením. Nejvíce informací získáme z moči laboratorním vyšetřením. Zdroj: angellodeco / Shutterstock.com

Jednak může být moči méně, ale také může změnit svou podobu – jiná barva moči, příměs krve či neobvyklý zápach mohou být dobrým a včasným příznakem, který dotyčného dovede k lékaři, stejně jako změna frekvence močení. Může se jednat samozřejmě i o problémy s močovým měchýřem, nejčastěji zánět, ale je dobré situaci nepodcenit a konzultovat ji s lékařem, protože může v případě zanedbání zasáhnout i ledviny.

Rizikovými faktory pro selhání ledvin jsou především cukrovka, vysoký krevní tlak, opakované záněty močových cest. Rizikovým faktorem je také věk nad 50 let a kouření. Pokud spadáte do některé z těchto skupin, je namístě požádat při preventivní prohlídce praktického lékaře, aby vám provedl rozbor krve a moči, který ukáže, zda vaše ledviny pracují správně.

Potraviny, které ledvinám prospívají Potraviny, které ledvinám prospívají Zdroj: Danijela Maksimovic / Shutterstock.com

Ledviny jsou pro tělo naprosto nezbytné, a proto je nutné o jejich stav pečovat. Výhodou je, že jsou dvě – člověk může v případě nutnosti i s jednou zdravou ledvinou žít bez problémů celý život. Na tuto situaci ale není dobré hřešit a ledviny nadměrně zatěžovat. Naopak jim prospívá dostatečný pitný režim, ve kterém se vyvarujete alkoholu i chemických a přeslazených limonád a energetických nápojů. Omezte solení a nejezte uzeniny, vyvarujte se prochladnutí a udržujte aktivní životní styl s dostatkem pohybu a zdravou stravou. Tím eliminujete riziko obezity, která často souvisí s vysokým tlakem i cukrovkou. A ty pak mohou být spouštěčem ledvinových problémů.

Zdroj: lepsija.czwww.idnes.czwww.nembv.cz

Akční letáky