Mohou být vaše ledviny nemocné?

Přemítáte, zda jsou vaše ledviny v pořádku? Bojovali jste v minulosti se zánětem, problémy močového ústrojí nebo jste dokonce po úrazu? Ledviny nebolí tolik, jak jsme zvyklí u nemocných orgánů. Signály, že je něco špatně, jsou nenápadné a lehce je můžete přehlédnout.

Podívejte se na poměrně dlouhé, ale velmi informativní video na YouTube z kanálu Domácí dialýza, kde už během prvních 3 minut lékař vysvětluje základní pojmy a problémy i to, jak se onemocnění ledvin projevuje. Pokud se vás toto téma může týkat, doporučujeme podívat se až do konce, abyste si udělali lepší obrázek o léčbě.

Zdroj: Youtube

Jak poznat, že na tom ledviny nejsou dobře?

Stále tápete? Tak to shrňme. Mezi symptomy, které provázejí onemocnění ledvin, patří například tyto:

  • Objevují se problémy se spánkem, což je způsobeno špatným odbouráváním toxinů. U některých pacientů dochází i ke spánkové apnoe.
  • Nemocní trpí únavou a nedostatkem energie. Nemocní mohou trpět nesoustředěností, v některých případech i anémií.
  • Kůže může být viditelně suchá až šupinkovitá a svědivá.
  • Objevuje se i častější nucení k močení, a to i během noci, nicméně může jít také o zánět močových cest či problémy s prostatou u mužů.
  • V moči se může objevit krev nebo bílkovina.
  • Protože ledviny redukují také tělní tekutiny, jejich zhoršená funkce se může projevit otoky okolo očí, ale také na nohou a kotnících.

Další projevy onemocnění ledvin

Tyto základní symptomy lze ale doplnit mnoha dalšími, které se mohou objevit během onemocnění, ale často si je spojujeme s docela jinými problémy.

K takovým patří také řídnutí, ztenčování a lámání vlasů, stejně tak mohou ledviny ovlivnit i vzhled nehtů. Ty mohou být nejen tenké, ale změny jsou pozorovatelné i na barvě, tvaru a struktuře nehtu. Může dojít také ke ztrátě chuti k jídlu, respektive jídlo začne nemocnému chutnat nezvykle a odradí ho od další konzumace. Lidé s nemocnými ledvinami mohou trpět nedostatkem vápníku, zinku, železa a vitaminu B.

Měli byste také vědět, že riziko onemocnění ledvin zvyšuje kouření, obezita, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění a vysoký tlak, ale také může souviset s nadužíváním léků, věkem na 60 let či rodinné predispozice.

Pokud se obáváte o své ledviny, konzultujte symptomy s vaším lékařem. Základní vyšetření se dělá ze vzorku moči a krve. V případě, že tyto vzorky podezření potvrdí, bude následovat vyšetření ultrazvukem.

Související články

Zdroje: davita.com, vysetriledviny.cz