V lidském organismu hrají ledviny nezastupitelnou úlohu, přitom výskyt jejich onemocnění celosvětově narůstá. Podle odborných odhadů téměř každý desátý obyvatel České republiky trpí onemocněním ledvin, většina z nich o tom však neví. Onemocnění ledvin totiž nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozví až tehdy, když už se projeví nezvratné selhávání jejich funkce.
Téměř u třetiny postižených se vyvine trvalá porucha, jež se může časem prohlubovat, u desetiny z nich je pak nutné nasadit léčbu dialýzou. Ročně přitom na selhání ledvin na celém světě zemřou téměř tři miliony pacientů. Na druhou stranu při včasném rozpoznání nemoci ledvin a správné léčbě existuje velmi dobrá naděje na úplné zotavení.
Ledviny jsou párové orgány, na rozdíl od běžných laických představ jsou docela malé (mají tvar fazolí dlouhých 10—12 cm) a jsou umístěny v oblasti beder. Před nárazy, prochladnutím apod. je chrání vrstva svalů a především speciální tukové pouzdro.
Přes jejich malou hmotnost do nich proudí celá čtvrtina krve, kterou srdce pumpuje do celého těla — ledviny totiž čistí krev (vylučují z ní přebytečnou vodu, nadměrné množství minerálů a dalších látek) a k tomu potřebují její dostatečný průtok.
Pokud se tento průtok sníží například kvůli poklesu výkonnosti srdce, dostane se do ledvin méně krve a velmi často se následně sníží i funkce ledvin. V našem organismu zkrátka všechno souvisí se vším.
- Abychom si zachovali zdravé ledviny, je nutné udržet si i zdravé srdce a cévy.
- A naopak: Onemocnění ledvin doprovázené ledvinnou nedostatečností mnohonásobně zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév (změny přeměny látkové při ledvinné nedostatečnosti vedou k vysokému krevnímu tlaku a urychlenému kornatění tepen).
Jak zjistit onemocnění ledvin
Vyšetření můžeme absolvovat u praktického lékaře, který zjistí rodinnou anamnézu, změří krevní tlak a doporučí na vyšetření krve a moči. Pokud zjistí odchylky od normálu, měl by nás odeslat ke specialistovi — nefrologovi.
Těžká práce ledvin
Ledviny mají v těle ještě spoustu dalších úkolů:
- Vylučují zplodiny, které tělo už dále neumí využít (např. močovinu, kreatinin, kyselinu močovou a další).
- Ovlivňují množství vody, sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku a dalších minerálů v těle, řídí kyselost (pH) vnitřního prostředí těla (proto bývá při nemocech ledvin častý sklon k otokům, nadbytku draslíku, fosforu a hořčíku — někdy však i jejich nedostatku a zvýšené kyselosti krve).
- Ledviny dále řídí krevní tlak (prostřednictvím množství tekutin a solí v těle a také hormonálně) a krvetvorbu (vytvářejí hormon nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Proto bývá při onemocnění ledvin sklon k chudokrevnosti).
- Umožňují vylučování celé řady cizorodých látek (například z léků).
- Aktivují vitamin D vznikající v pokožce působením slunečního záření a odbourávají hormony a jiné látky vznikající v těle. Například inzulín. (Proto se při nemocech ledvin při cukrovce léčené inzulínem může stát, že postupně spotřeba inzulínu klesá. Dodaný inzulín totiž v těle déle vydrží.)
Onemocnění ledvin
Každý den v našem těle vzniknou 1—2 litry moče. Když se naplní močový měchýř na zhruba 300 ml, pocítíme nutkání na močení a moč odchází močovou trubicí ven.
Vstup močovodů do měchýře je uzpůsoben tak, aby se moč z močového měchýře nedostávala zpět do močovodů, případně do ledvin. Pokud tento „ventil“ nefunguje, jak má, dochází k návratu moče do močovodů, což s sebou nese zvýšené riziko močové infekce a po delší době vede k poškození ledvin.
Někdy se močový měchýř dostatečně nevyprázdní (například při zvětšené prostatě) a opět se zvyšuje riziko močové infekce. Pokud chodíme často močit (třeba každou hodinu), je na vině nejspíš infekce močových cest nebo tzv. hyperaktivní měchýř.
Zánět ledvn je nebezpečný zejména pro děti, těhotné a starší osoby, u nichž hrozí zvýšené riziko selhání funkce postižené ledviny a otrava krve.
Infekce močových cest může vyústit až v zánět ledvin, který je velmi bolestivý a může oslabit správnou funkci ledvin.
Velkým strašákem bývá močová inkontinence — nechtěný únik moči, která hrozí např. ženám po přechodu. Tento problém je ale dnes dobře řešitelný chirurgickou cestou, při občasných drobných problémech pomohou tzv. urologické vložky.
Obávaným problémem jsou ledvinné kamínky, které někdy vyvolají obávanou ledvinnou koliku.
Kamínky obvykle vznikají při přílišném městnání či zahuštění moči (např. při nedostatečném příjmu tekutin) nebo zvýšeném množství kamenotvorných látek (např. vápníku nebo kyseliny močové, tento stav může nastat i při nevhodné dietě).
Odborníci předpokládají, že za zvýšený počet ledvinných kamínků a kolik může u žen „nápodoba“ typicky mužského chování: nadměrné kouření a holdování alkoholu a zvýšená spotřeba masa a soli.
Možná právě diety a nezdravý životní styl jsou příčinou toho, že neustále vzrůstá především počet žen, trpících tvorbou ledvinných kamínků.
Nejzávažnějším onemocněním je rakovina ledvin (renální karcinom), nádor, který vyrůstá z buněk výstelky ledvinných kanálků. Objevuje se nejčastěji u lidí starších 60 let, muže postihuje dvakrát častěji než ženy, jeho výskyt ovšem v poslední době stoupá u obou pohlaví. Ke zvýšenému riziku jeho vzniku přispívá kouření, obezita, vysoký krevní tlak, dlouhodobá dialýza či působení toxických látek.
Obvykle se projevuje obecnými potížemi, které mohou doprovázet i jiné choroby. Nejčastějšími příznaky nádoru ledvin jsou
- krev v moči, stálá bolest v oblasti boku či zad, hmatatelné zvětšení ledviny, horečka, úbytek váhy, únava, nechutenství, slabost, noční pocení.
Léčba nádoru ledvin ve většině případů spočívá v chirurgickém odstranění postižené ledviny, případně v následné biologické léčbě. Ozařování ani chemoterapie při tomto typu nádoru příliš nezabírají.
Omezení funkce ledvin člověk z počátku vůbec nepociťuje. Neléčené selhávání však může vést až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí.
Pozor při cukrovce!
Při špatné kompenzaci cukrovky a genetických dispozicích k vysokému krevnímu tlaku se může objevit tzv. diabetická nefropatie, při níž se zhoršuje filtrační schopnost ledvin. V moči se nejprve objeví bílkovina albumin, později se přidávají všechny typy bílkovin a postupně dochází k poruše funkce až k selhání ledvin.
Odhalit poruchu ledvin může tzv. mikroalbuminurie. Při tomto vyšetření zjišťuje diabetolog nebo praktický lékař hladinu bílkoviny v moči, což je první signál možného poškození ledvin. Musí se však provádět pravidelně, aby bylo možné zjistit, zda hladina bílkoviny stoupá.
Jak pomoci svým ledvinám
- Zvýšíme denní příjem tekutin na 2 l, ideálně čisté vody.
- Omezíme příjem alkoholu a pokud možno přestaneme kouřit.
- V chladném počasí udržujeme ledviny v teple.
- Čas od času dopřejeme ledvinám oddech — pitím pročišťujících bylinných čajů.
- V létě můžeme držet oblíbenou melounovou kúru (tři dny až týden jíme pouze vodní melouny a celozrnný chléb).
- V rámci preventivní prohlídky si u lékaře necháme vyšetřit obsah kreatininu v krvi a obsah bílkovin v moči (zvýšené či zvyšující se hodnoty obojího mohou signalizovat onemocnění ledvin).
(Zdroje: nefrologie.eu)