Vědci už dlouho pátrají po způsobech, jak zpomalit stárnutí a prodloužit lidský život. Zatímco někteří se zaměřují na genetické modifikace, jiní hledají odpověď v lékových terapiích. A právě zde přichází na scénu rilmenidin. Lék, který je již řadu let používaný k léčbě vysokého krevního tlaku.

Proč se musí vysoký krevní tlak léčit? Podívejte se na toto zajímavé YouTube video na kanálu Nemocnice Na Homolce:

Zdroj: Youtube

Rilmenidin

Tento lék je primárně určený k léčbě vysokého tlaku. Vědci však odhalili, že jeho účinky jsou poměrně širší a značně se podílí na zpomalení stárnutí. V případě, že by se efekt tohoto léku v budoucnu potvrdil na lidech, mohl by přispět k delšímu a zdravějšímu životu.

Proběhl výzkum

Výzkumný tým, který vedl João Pedro de Magalhãesem z Birminghamské univerzity a Collin Y. Ewald z ETH Curych, se zaměřil na rilmenidin poté, když počítačová analýza naznačila, že by mohl simulovat účinky kalorické restrikce, tedy jeden z nejnadějnějších přístupů ke zpomalení stárnutí. „Naše studie ukazuje, že rilmenidin by mohl napodobovat účinky omezení příjmu kalorií a působit jako nový lék proti stárnutí,“ uvedl profesor de Magalhães.

Kalorické restrikce neboli snížení příjmu kalorií bez podvýživy, prodlužuje život a zlepšuje zdraví u různých organismů, a to od kvasinek až po primáty. Potíž je v tom, že dlouhodobé dodržování takové diety je extrémně těžké. A to je důvod, proč se vědci stále zabývají otázkou, jak a kterou látkou je možné účinky kalorické restrikce bez nutnosti drastického omezení jídla napodobit.

Pokus s háďátky

Jako modelový organismus použili vědci drobného průsvitného červa, háďátko obecné neboli Caenorhabditis elegans. Je vhodný pro sledování stárnutí, protože má krátkou dobu života a sdílí mnoho genů s člověkem. Výsledky byly překvapivé! Háďátka, kterým byl podávaný rilmenidin, žila v průměru o 19 % déle než skupina bez léku.

Navíc se v prvním případě také zlepšovala tzv. doba aktivního života, tedy období, kdy jsou organismy naprosto zdravé a aktivní. Nejenže háďátka žila déle, ale také se zpomalil nástup jejich „křehkosti“ a byla odolnější vůči stresu. Lék měl úspěšný efekt i když byl podávaný starším červům. Jedná se o důležité zjištění, protože většina jiných potenciálních látek proti stárnutí účinkuje jen když jsou podávané od mladého věku.

Přes červy k myším

Na základě úspěšných výsledků vědci otestovali účinky rilmenidinu i na myších. Prodloužení života zatím nebylo zcela prokázané, ale analýza genové exprese v játrech a ledvinách myší s podávaným lékem ukázala změny, které jsou patrné i při kalorické restrikci. Výsledky tedy naznačují, že mechanismy, které byly zpozorované u háďátek, by mohly fungovat i u savců a mít někdy i potenciální využití u lidí.

Související články

Zdroje: www.stoplusjednicka.cz, www.newsliverpool.ac.uk, www.onlinelibrary.wiley.com