Zdroje: tradicni-terapie.cz, feminus.cz, novinky.cz

O tom, že je lékořice mimořádně zdraví prospěšná, věděly už i staré civilizace. Tato bylina se dá s přehledem považovat za superpotravinu, která má na lidské tělo blahodárné účinky. Je možné ji popíjet i například ve formě čaje, nejčastěji ale bývá lékořice konzumována jako součást bonbónů a želé. Lékořicové cukrovinky jsou oblíbené mezi spoustou lidí, zatímco ale ženy si je mohou užívat bez větších problémů, muži by si měli lékořici dopřávat jen výjimečně.

Lékořice a její vliv na zdraví

Lékořice disponuje obrovskou škálou příznivých vlivů na lidský organismus. Má vysoce antibakteriální účinky, léčí záněty, je lehce močopudná, a tak napomáhá k přirozené detoxikaci těla, její pravidelná konzumace působí jako prevence srdečních onemocnění a zároveň je lékořice skvělým parťákem při hubnutí, neboť zabraňuje ukládání tuků. Vhodná je i při kašli, usnadňuje totiž vykašlávání.

Nežádoucí účinky lékořice

I přes množství pozitivních vlastností lékořice je ale třeba varovat před její nadměrnou konzumací, která může způsobovat bolesti hlavy, může zvyšovat krevní tlak a mimo jiné poměrně dramaticky snižuje hladinu draslíku v krvi. Kromě toho se nedoporučuje konzumace lékořice těhotným ženám, neboť může vyvolat předčasný porod.

Lékořice je vhodná zejména pro ženy

Cukrovinky s obsahem lékořice jsou velmi oblíbené hlavně mezi ženami, a to z toho důvodu, že je prokázáno, že její hlavní složka, kyselina glycyrrhizová, snižuje v lidském těle produkci mužského hormonu testosteron. U žen, jejichž nadledviny a vaječníky produkují nadměrné množství testosteronu, se mohou objevovat poruchy menstruačního cyklu, může jim růst výraznější ochlupení, objevuje se akné anebo například hrubne hlas.

Právě proti těmto problémům, o které jistojistě žádná z žen nestojí, umí dokonale lékořice bojovat, respektive látka v ní obsažená – kyselina glycyrrhizová. A z toho důvodu se její konzumace nedoporučuje mužům. U nich má totiž naprosto totožný účinek, avšak narozdíl od žen, mužům úbytek testosteronu škodí.

Nedostatek testosteronu u mužů

Mužský pohlavní hormon testosteron se tvoří ve varlatech a je zodpovědný za správnou funkci hned několika částí mužského těla. Když je jeho produkce nízká, může se u mužů objevit spousta potíží. Málo testosteronu v těle se projevuje například zvětšováním prsou, bolestmi kloubů a svalů, poruchami spánku, častou únavou, ztrátou vlasů a v neposlední řadě také problémy v milostném životě, kdy je pro muže s nízkou hladinou testosteronu těžší, někdy až nemožné, dosáhnout erekce. Nedostatek testosteronu se rovněž může projevit špatným soustředěním a také depresemi. Takže, pánové, lékořicový bonbónek raději s díky odmítněte.